Bodrum'da milyonluk kiralar dudak uçurtuyor! Mesken fiyatları şatolarla yarışıyor!

Bodrum'da milyonluk kiralar dudak uçurtuyor! Mesken fiyatları şatolarla yarışıyor!
Tatil cenneti Bodrum’da emlak fiyatları tepe yaptı. Satılık konut fiyatlarının 5 milyon ile 550 milyon TL ortasında seyrettiği Bodrum’da konut fiyatları Monako’nun şatoları ile yarışıyor. Uzun periyotlu kiralık konut bulmanın zorlaştığı bölgede, tayini çıkan memurlar barınma krizi yaşıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Satılık konut fiyatların 5 milyon ile 550 milyon TL ortasında seyrettiği Bodrum’da mesken fiyatları Avrupa’da Cannes ve Monako’nun şatoları ile yarışıyor. Uzun periyotlu kiralık konut bulmanın zorlaştığı bölgede, tayini çıkan memurlar barınma krizi yaşıyor.

Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, Bodrum’dan yabancı yatırımcıların da elini çektiğini, Türkler için de emekli olunca Bodrum’da yaşama hayalinin suya düştüğünü açıkladı.

İstoç İşadamları Derneği İdare Şurası Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, asker ve tabip üzere devlet memurlarının fakat 1 yıllık kirayı peşin ödeyerek konut bulabildiğini belirtirken, yatırım tarafında da yabancı alımlarının sona erdiğini açıkladı. Şenay Araç Demir “Ruslar, Ukraynalılar ve Araplar sahneden çekildi. Gerek konut fiyatlarının Avrupa’da şato fiyatlarıyla müsabakası gerekse yeme içme fiyatlarının astronomik düzeylere ulaşması, yabancıların bölgeden uzaklaşmasına neden oldu” yorumunu yaptı.

Gayrimenkulde yalnızca gurbetçilerin yatırımının sürdüğünü belirten Şenay Araç Demir, yerli alıcıları için emekli olunca Bodrum’da yaşama hayalinin suya düştüğünü açıkladı.

LÜKS KONUTUN AĞUSTOS KİRASI 1,9 MİLYON TL

Gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, yazlık konutlar hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

“Özellikle lüks villa ve konut sahiplerinin Ağustos ayı için kiralık konut ilanlarına baktığımızda, 250 bin TL’den başlayıp 1 milyon 950 bin TL’ye çıktığını görüyoruz. Halbuki aylık 1 milyon 900 bin TL’ye İngiltere’de rahatlıkla bir şato kiralanır. Bodrum’da imar durumundan ötürü konutların metrekareleri ufak, genelde 2 + 1 tipi 70 metrekare civarında. İnşaat firmaları kat kazanmak için iskana kadar belirli yerleri kapatıp iskan sonrası tekrar eski haline getiriyor. Bu nedenle rayiç bedel ile gerçek bedel birbirini tutmuyor. Bodrum’un %95’i bu formda. Denetleme çok fakat sonuç vermiyor. Tarla alıp kenara koyalım diyen çok fazla insan var lakin belediye alt yapıdan ötürü müsaade vermiyor. Bölgenin imara sakıncalı bir yapısı var, birden fazla yer dağlık ve uygun değil... “

BODRUM’DA YAŞAMAK HERKESİN HAYALİ

Olumsuz şartlara karşın Bodrum’da yaşamanın herkesin hayali olduğunu anlatan Şenay Araç Demir, “İstanbul’dan pandemi vakti gelenler hala burda yaşamaya çalışıyorlar ancak ulaşım yetersiz ve hayat değerli. Ayrıyeten meskenleri dönüşüme girenler inşaat sürecini Bodrum’da geçirmeye çalışıyorlar. Tabanın sağlamlığı, binaların az katlı olması sarsıntıya karşı inanç hissi verdiği için de bölge tercih edilmekte” diye konuştu.

7 DÖNÜM ARAZİ 8,6 MİLYON EURO

Ancak bu durumun zeytinlik yerlerin bile imara açılacağı spekülasyonlarına neden olduğunu tabir eden Şenay Araç Demir “Mesela denize sıfır bir yerde yedi dönüm arazi 8.650.000 Euro‘ya satışa çıkmış, müşteri bekliyor. Bodrum Bodrum olalı bu türlü fiyatlar görmemişti. Emekli olunca Bodrum’a yerleşme hayalleri kuranların hayalleri de kül olmuş durumda” yorumunu yaptı.