'Boş mesken vergisi' emlak kesimini kaosa sürükler

'Boş mesken vergisi' emlak kesimini kaosa sürükler
Hükümetin kiralık konut arzını artırmak için boş tutulan konutlara yönelik ‘Boş Konut Vergisi’ getirmeye hazırlandığını belirten kesim temsilcileri, "Bu karar TBMM’den geçer ve uygulanmaya başlanırsa Türkiye’de emlak bölümü kaosa sürüklenir, konut fiyatlarını yapay olarak artırır" görüşünü savundu.

ANKARA (İGFA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla gündeme gelen ‘Boş Mesken Vergisi’ ile ilgili Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ortasında ortaklaşa bir çalışma yürütülüyor.

Hazırlanan taslağa nazaran satışa sunulmayan yahut kiralanmayan boş meskenler için rayiç bedelin yüzde 5’ine kadar vergi getirilmeye hazırlanılıyor

"KONUT FİYATLARI YAPAY OLARAK ARTAR, KİRALIK KONUT DAHİ BULUNAMAZ OLUR"

Hükümetin gayrimenkul dalına yönelik aldığı her kararın satılık ve kiralık konut fiyatlarını astronomik düzeylerde artırdığına işaret eden Gayrimenkul PR şirketi ‘boş mesken vergisi’nin emlak dalını hukuksuzluğa ve yapay fiyat artışına iteceğini öne sürdü.

Sektör temsilcileri, bilhassa inşaat firmalarının stoklarında, satılmayan ve kiralanmayan on binlerce konutun varlığına dikkati çekerek, "Ayrıca, yatırım emelli konut alan ferdî tüketicilerin de kiraya vermediği ve boş tuttuğu konutlar var. İnşaat firmaları ve mülk sahipleri yüzde 25 hududu uygulaması nedeniyle meskenlerini kiraya vermek istemiyor. Bu koşullar altında hükümet ‘boş mesken vergisi’ni yürürlüğe koyarsa, mülk sahipleri ve inşaat firmaları konutlarını kiralamak yerine satışa sunacak ve meskenlerinin satılmaması için seri ilan sitelerine fahiş fiyatlar çekeceklerdir. Bu, hükümetin konut bölümüne yönelik alacağı en makus karar olur. Ayrıyeten, mülk sahipleri ‘boş mesken vergisi’ ödememek için düzmece kira kontratlar ile meskenlerini kiralamış üzere göstererek hukuk dışı yollara başvuracaklardır" değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul PR şirketi, hükümetin gayrimenkul dalına yönelik bir karar almadan evvel konusunun uzmanlarından görüş almasına uzun vadede sonsuz yararlar görüleceğini kaydetti.