BTÜ'lü araştırmacıya BURSKOOP’tan tez takviyesi

BTÜ'lü araştırmacıya BURSKOOP’tan tez takviyesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi’nin açtığı (BURSKOOP) “Lisansüstü Tez Desteği” müsabakası sona erdi. Müsabakanın sona ermesi ile burs almaya kıymet görülen lisansüstü tezler ve araştırmacılar belirli oldu. Yarışta, Bursa Teknik Üniversite’si (BTÜ) Lisansüstü Eğitim Enstitü’sü doktora öğrencisi Ahmet Münir Özdemir’ desteklenmeye paha bulundu.

BURSA (İGFA) - Eğitime verdiği takviyesi her geçen gün daha da arttıran Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BURSKOOP’un burs uygulamalarından bu yıldan itibaren lisansüstü öğrencileri de yararlanacak.

Geçtiğimiz yıllarda orta öğretim ve lisans seviyesindeki öğrencileri burslarından yararlandıran BURSKOOP, bu yıl birinci defa düzenlenen “Lisansüstü Tez Desteği” müsabakası ile burslarından faydalanacak master ve doktora düzeyindeki araştırmacıları ve projelerini belirledi.

Yarışma sonucunda uygulama alanı Bursa kenti olan lisansüstü araştırmalara dayanak verildi. ‘Akıllı Kentler, Dirençli Kentler ve Sürdürülebilir Şehirler’ olmak üzere belirlenen 3 tema üzerinde ve çalışmalarında Bursa’yı önceleyen araştırmacılar, BURSKOOP’un lisansüstü tez dayanağından yararlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURSKOOP aracılığıyla 5 bin lisans, 5 bin de meslek lisesi öğrencisinin yararlandırdığı bursların kapsamına yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de aldı. BURSKOOP destekleyeceği lisansüstü çalışmaları belirleyebilmek için bir yarış açtı. BURSKOOP’un lisansüstü öğrencileri desteklemek hedefi ile açtığı “Lisansüstü Tez Desteği” yarışı sonucunda 10 doktora ve 10 adet yüksek lisans tezi desteklenmeye kıymet görülürken, toplamda da 750 bin TL’lik takviye sağladı.

Lisansüstü çalışmalara bu yıl birinci sefer verilen dayanaklardan yararlanacak araştırmacılar, BURSKOOP’un açtığı “Lisansüstü Tez Desteği” müsabakasında muhakkak oldu. Yarışın sonucunda Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Arş. Gör. Ahmet Münir Özdemir'in çalışmasının destekleneceği açıklandı. Özdemir, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İnşaat Mühendisliği ABD Öğr. Üyesi Dr. Bahadır Yılmaz’ın danışmanlığında yürütülen "Muhtelif yağlardan kimyasal olarak elde edilen katkının asfalt modifikasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması" bahisli doktora tezi ile burs almaya hak kazandı.

İlk sefer verilecek Lisansüstü Tez Dayanağından 10 doktora ve 10 yüksek lisans öğrencisi yararlanacak. Her bir doktora tezi için 50 bin TL, her bir yüksek lisans tezi için de 25 bin TL olarak belirlenen takviyeyle toplamda BURSKOOP tarafından araştırmacılara 750 bin TL’lik dayanak sağlanmış olacak.