Bursa-Ankara yolu etap etap yenileniyor

Bursa-Ankara yolu etap etap yenileniyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan yeni yollar açarken, başka taraftan da mevcut yolları sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında Bursa – Ankara yolunu da etap etap yeniliyor.

BURSA (İGFA) - Bursa’da ulaşım meselesine esaslı tahliller üretmek emeliyle raylı sistemler, yeni yollar, akıllı kavşaklar ve toplu ulaşım üzere pek çok yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede de mevcut yolları daha sağlıklı hale getirmek için asfalt yenileme çalışmalarına sürat verdi.

İlçe ve kent merkezlerindeki ana arterlerde trafiğin kesintiye uğramaması için çalışmalar gece uzunluğu sürdürülüyor. Bu kapsamda doğu-batı aksında Bursa trafiğinin can damarı olan Bursa-Ankara karayolunun asfaltı da gece uzunluğu devam eden çalışmalarla etap etap yenileniyor.

Daha evvel Ankara gidiş istikametinde Yüksek İhtisas Kavşağı ile Mimar Sinan Kavşağı ve Otosansit ile Gürsu Kavşakları ortasını yenileyen takımlar, geliş istikametindeki çalışmalara da Yüksek İhtisas Kavşağı ile Mimar Sinan Kavşağı ortasından başladı.

Cuma gece saatler 23.59'u gösterdiğinde yolun trafiğe kapatılmasıyla başlayan çalışmada çizgi üzerinde freze çalışması gerçekleştirildi.

Trafiğin aksamaması için Cumartesi sabahı ulaşıma açılan yolda asfaltlama çalışmalarına ise Cumartesi gece yarısından sonra başlandı. Adeta vakitle yarışın yaşandığı çalışmada asfalt dökme makineleri, silindirler ve saha çalışanlarının hummalı çalışması ile yol pazar sabahının birinci saatlerinde ulaşıma açıldı.

Çalışma kapsamında yolun Yüksek İhtisas Kavşağı ile Mimar Sinan Kavşağı ortasındaki 800 metre uzunluğundaki kısmı, 1600 ton asfalt kaplama ile daha konforlu hale getirildi.

SICAK ASFALTTA SOĞUK İKRAM

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da gece yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gazali Şen'den çalışma hakkında bilgi alan Lider Aktaş, canla başla çalışan saha çalışanına de dondurma ve baklava ikram etti. Mevcut yolları sağlamlaştırmak için ağır mesai harcadıklarını lisana getiren Lider Aktaş, yılın birinci 7 ayında 17 ilçede 280 bin ton sıcak asfalt kaplama yaptıklarını söyledi.

Sadece Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım ve Gürsu’da son yapılan çalışmalarda 32 kilometrelik güzergâhta 43 bin ton sıcak asfalt kullanıldığını hatırlatan Lider Aktaş, "Vatandaşlarımızın daha rahat ve inançlı bir ulaşım tecrübesi yaşamasını sağlamak önceliklerimiz ortasında. İşte bu çalışmalarımız kapsamında Bursa- Ankara yolunu etap etap yeniliyoruz. Ana arterlerde trafiği aksatmamak için takımlarımız mesailerini gece yapıyorlar. Ankara gidiş istikametinde Yüksek İhtisas ve Mimar Sinan Kavşakları ortası ile Otosansit ve Gürsu Kavşakları ortasını yeniledik. Artık de yolun geliş istikametindeki çalışmalarımız için mesai yapıyoruz. Kentimizin daha çağdaş, daha hoş ve daha yaşanabilir olması ismine çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.