Bursa İnegöl'deki yangın büyük hasara yol açtı

Bursa İnegöl'deki yangın büyük hasara yol açtı
Bursa İnegöl’de OSB'de yaşanan yangın büyük hasara neden oldu. 10 başka fabrikanın yandığı afete 200 itfaiye aracı, 400 itfaiye eri, 4 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı ile müdahale edilirken, yangın 8 saatte denetim altına alınabildi.

BURSA (İGFA) - Bursa'nın İnegöl ilçesi en büyük yangın afetlerinden birini yaşadı. Toplamda 110 dönüm kapalı alanda 10 fabrikayı saran alevlerle gayret için herkes seferber oldu.

Yangına 200 itfaiye aracı, 400 itfaiye eri, 4 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı müdahale etti. 110 dönüm arazi üzerine heyeti olan fabrikaların neredeyse tamamı kullanılamaz hale gelirken, takımlar yangının Organize Sanayi Bölgesi’nde heyeti olan başka fabrikalara sıçramaması için canla başla çalışıp alevleri 8 saat sonra denetim altına almayı başardı.

Yangına müdahale için İnegöl Belediyesi de 5 su tankeri, 4 iş makinesi ve 20 çalışanla alevlerle çabayı sürdürdü. Ayrıyeten bölgede; sıhhat, polis, jandarma takımları de hazır bekletildi. Yangın söndürme çalışmasına polis ve jandarma TOMA araçları da dayanak verdi.

Yangın söndürme çalışmaları için Kocaeli, Yalova, İstanbul ve Balıkesir’den de dayanak gruplar geldi.

8 SAAT SONRA DENETİM ALTINA ALINDI

Alevlerle canla başla çaba eden gruplar, 8 saat sonra yangını denetim altına almayı başardı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ederken, yangın sonrası Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş ve İnegöl Belediye Lideri Alper Taban da bölgeye geldi. Söndürme çalışmaları devam ederken gece boyunca burada alevlerle çabayı yerinde takip eden Vali Canbolat, Lider Aktaş ve Lider Taban, vakit zaman yangınla ilgili açıklamalarla kamuoyunu bilgilendirdi.

10 FİRMA ETKİLENDİ, 4 FİRMA AĞIR HASAR ALDI

Yangına ait açıklama yapan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, “Hepimize geçmiş olsun. İnegöl’ümüz büyük bir afeti yaşadı. Dün saat 16.25 civarında başlayan yangın gece denetim altına alındı. Şu an ise soğutma çalışmaları devam ediyor. Çok şükür can kaybımız yok, hafif yaralı vatandaşlarımız var” dedi.

Yangının 4 firmada büyük hasara neden olduğunu, toplamda ise 10 fabrikanın yangından etkilendiğini kaydeden Lider Taban, “Yangının yüklü olarak 4 fabrikaya hasar verdiği görülüyor. Toplamda 110 bin m2’lik kapalı alanın yaklaşık 60 dönümünde maddi hasar oluştu. Bu alana havadan ve karadan yapılan müdahaleler sonucunda şu an soğutma basamağına gelindi. İçerisinde mobilya firmaları, orman ve ağaç işleri firmaları, dokumacılık, iplik üretim firmaları var. Toplamda 10 firma yangından ziyan gördü, 4’ü ağır hasar aldı” açıklamalarında bulundu.

Başkan Taban, yangınla ilgili birinci andan itibaren tüm imkanları seferber eden; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Valisi Yakup Canbolat’a, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a ve AFAD ile vazife alan başta itfaiye takımları olmak üzere katkı veren herkese teşekkür etti.