Bursa Keles Kirazı da coğrafik işarete kavuştu

Bursa Keles Kirazı da coğrafik işarete kavuştu
Bursa’ya has pahaları markalaştırarak kent iktisadına kazandırmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Keles kirazı için de Coğrafik İşaret Tescil Dokümanı alındı. Keles kirazı ile birlikte Bursa’nın Coğrafik İşaret Tescil Dokümanlı pahası de 30’a çıkmış oldu.

BURSA (İGFA) - Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, HAGEL ve Tarım A.Ş. aracılığıyla kaliteli tohumluk temininden yüksek verimli hayvan ırklarının çiftçilere dağıtılmasına, üretim kalitesinin artırılmasından eserlere milletlerarası pazar bulunmasına kadar her alanda değerli çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarım eserlerinin markalaşmasına da büyük ehemmiyet veriyor.

Daha evvel Tarım A.Ş. aracılığıyla BlackBursa markasıyla siyah inciri tescilleyen Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Biberinin akabinde Bursa Kestanesi ve Keles Kirazı ile ilgili başlattığı coğrafik işaret alma çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı.

Yapılan inceleme ve tahlil sonucunda, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ‘Keles Kirazı’na Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanı verildi. Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, tescil dokümanını Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin’e teslim etti.

YENİ ESERLER YOLDA

Bursa’nın ziraî alanda marka pahasının yükseltilmesi için çok kıymetli çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Bursa’mızda güçlü endüstrimiz, denizimiz, gölümüz, dağımız, ovamız, yaylalarımız, meyvemiz, sebzelerimiz var. Allah'a şükür yaptığımız çalışmalarla geçen yıl Yenişehir biberi için coğrafik işaret tescil dokümanı almıştık. Bursa kestanesi ve Keles kirazı ile ilgili tescil için çalışıyorduk. Keles kirazı ile ilgili süreç tamamlandı ve coğrafik işaret tescilini aldık. Bursa kestanesiyle alakalı da son kademeye geldik. Eserlerimizin dünya literatürüne girmesi ismine bu tescil kıymetli ve kıymetli. Gayemiz bu tescilleri daha da artırmak” dedi.

30 TESCİLLİ ÜRÜN

Ürünlerin markalaşması, dünyaya tanıtılmaları, kalitelerinin yükseltilmesi ve dünya piyasalarında yer almalarının sağlanması açısından coğrafik işaret tescil evraklarının alınması son derece ehemmiyet taşıyor.

Dünya genelinde coğrafik işaret tescilli eserler milyarlarca dolarlık pazar hissesine sahip olurken, Bursa’nın Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanlı eser sayısı 30’a ulaştı. Bursa Bıçağı, cantık, cevizli lokum, döner kebabı, kestane şekeri, pideli köfte, Santa Maria armudu, siyah incir, süt helvası, tahinli pide, üzüm şırası, Bursa İpeği, şeftali, Gemlik Atı, Gemlik Zeytini, Gürsu Deveci Armudu, Hasanağa Enginarı, Karacabey Soğanı, Keles kirazı, Mustafakemalpaşa Tatlısı, Müşküle İğne Oyası, Orhangazi Gedelek Turşusu, Yenişehir biberi, İnegöl Cerrah kuru fasulyesi, İnegöl Köfte, İnegöl sütlü kadayıfı, İnegöl Çıbrıkası, İznik Derbent dokuması, İznik Müşküle Üzümü ve İznik Çinisi, coğrafik işaret tescilli eserler ortasına girdi.