Bursa kırsalında toprak suyla buluşuyor, randıman artıyor

Bursa kırsalında toprak suyla buluşuyor, randıman artıyor
Kırsal kalkınma amaçları doğrultusunda çiftçiye her türlü dayanağı sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ marifetiyle hayata geçirilen gölet ve sulama tesisleriyle de çiftçiye can suyu olmaya devam ediyor.

BURSA (İGFA) - Bursa’da kırsal kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmek için kaliteli fide fidan dağıtımından ekipman takviyelerine ve pazarlamaya kadar her alanda üreticinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, sulama göleti yatırımlarında sürat kesmiyor.

Sulu tarıma geçişle birlikte tıpkı topraktan bir yılda birden fazla eser alınmasını sağlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 125 bin 252 metreküp depolama hacmine sahip Orhaneli İkizoluk-Yeşiller mebranlı sulama göletini tamamlayıp, su tutmayı sağladı.

Bölgede 440 dekar alanın sulu tarıma açılmasını sağlayacak sulama tesisiyle ilgili imalatlara da kısa müddette başlanacak. Çalışmalar kapsamında Keles’in Pınarcık Mahallesine de 450 ton ve 225 ton kapasiteli 2 sulama havuzu kazandırıldı. Yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile kullanılacak bu havuzlarla da 1750 dekar alanın sulanması sağlanacak.

Mustafakemalpaşa ilçesi Muradiyesarnıç Mahallesi’ne kazandırılacak gölet ve sulama tesisi ile ilgili çalışmalar da süratle devam ediyor. Hafriyat süreçlerinin tamamlanma basamağına geldiği gölette membran kaplama uygulamasına kısa müddette başlanacak ve gölet inşaatı yılsonuna kadar tamamlanarak su tutmaya başlanacak. Toplam 180 bin 783 metreküp su tutma kapasitesine sahip bu göletle de yaklaşık 750 dekar alanın sulanması sağlanacak.

VERİM ARTACAK

Bursa’nın sahip olduğu tüm bedellerin yanında birebir vakitte bir tarım kenti olduğunu lisana getiren Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, sulu tarımla birlikte tarımda randımanın daha da artacağını vurguladı. Bu kapsamda muhtaçlık duyulan tüm kırsal mahallelere sulama göleti ve tesisi kazandırmaya çalıştıklarını tabir eden Lider Aktaş, “Kırsal mahallelerde altyapının yanında BUSKİ marifetiyle ziraî yatırımlarımız da sürat kesmeden sürüyor. Tarım potansiyelinin yüksek olduğu bölgelere kazandırdığımız sulama göletleri ile hem eser kalitesini hem de verimliliği artırıyoruz. Tamamlanan ve inşaatı devam eden tesislerimizin Bursa tarımına güzel olmasını diliyorum” dedi.