Bursa Osmangazi'den Kırcaali’de aşure buluşması

Bursa Osmangazi'den Kırcaali’de aşure buluşması
Bursa'nın Osmangazi Belediyesi'nin Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde gerçekleştirdiği klasik aşure aktifliği, farklı din ve lisandan insanları bir ortaya getirdi. Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, aşure ikram ederken birlik ve beraberlik iletisi verdi.

BURSA (İGFA) - Bulgaristan’da Türklerin ağır olarak yaşadığı Kırcaali kentinde bu yıl 17’incisi düzenlenen aşure dağıtım programına; Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Belediye Lideri Hasan Azis, Kırcaali Müftüsü Basri Efendi, Kırcaali Kilisesi Papazı Petar Gerema, etraf vilayetlerden birçok davetli katıldı.

Kırcaali ve etraf kasabalarda yaşayan vatandaşların ağır ilgi gösterdiği programda konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Kırcaali Belediyesi ile kardeşlik bağlarının çok güçlü olduğunu belirterek, “Tarihten gelen akrabalık bağlarımız bulunuyor. Kardeş belediyemiz olan Kırcaali ile toplumsal, kültürel ve teknik mevzularda güçlü işbirliğimiz var. Bugün burada farklı dinden ve farklı lisandan çok sayıda insan bir ortaya geldi. Aşurede olduğu üzere burada da bu zenginliği, hoşluğu yaşıyoruz. Yaptığımız bu çalışma insanlık ve barış ismine örnek alınsın istiyoruz. Kardeşlik hislerini pekiştiriyoruz. Buradaki dostluk ve kardeşlik, umarım tüm bölgeye, tüm dünyaya örnek olur. Yediğimiz aşureler hepimize şifa olsun.” dedi.

Kırcaali Belediye Lideri Hasan Azis de yaptığı konuşmada, bu yıl da Osmangazi Belediyesi ile birlikte 3 bin kişilik aşure ikramında bulunduklarını söz ederek, aşurenin kardeşlik, birlik ve beraberliğin sembolü olduğunu kaydetti.

Yapılan duaların akabinde Lider Dündar ve beraberindekiler, kazanların başına geçerek aşure dağıttı. Lider Dündar, programın akabinde Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü ile birlikte Kırcaali Belediye Lideri Hasan Azis’i makamında ziyaret etti.