Bursa Yıldırım büyük dönüşüyor!

Bursa Yıldırım büyük dönüşüyor!
Bursa'da Yıldırım Belediyesi’nin kentin çehresini değiştirdiği ve çağdaş bir ömür alanı oluşturulacak Mimarsinan Mahallesi Rezerv Yapı Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli atıldı.

BURSA (İGFA) - Yıldırım Belediyesi’nin, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alanı olarak ilan edilen Mimarsinan Mahallesi’nde yaklaşık 6 bin metrekare alanda gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projesinin temeli düzenlenen merasim ile atıldı.

Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz’ın konut sahipliğinde gerçekleştirilen merasime; AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ali Mersin, Yıldırım İlçe Kaymakamı Metin Esen, AK Parti Yıldırım İlçe Lideri Ali Erbay, AK Parti vilayet ve ilçe yöneticileri, muhtarlar, mahalle sakinleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Mimarsinan Mahallesi 8019 ada 1 parsel kentsel dönüşüm proje alanı üzerinde bulunan 13 bina, 32 bağımsız kısım, 33 hak sahibi ile yüzde 100 uzlaşı ile yıkıldı. İnşaat çalışmaları süren proje kapsamında yer üstü 5 kat olacak biçimde 3 blok inşa edilecek. Toplam 131 konutun yer alacağı projede; 2 bin 118 metrekare işyeri, 600 metrekare park alanı ve 110 araçlık otopark bulunacak.

40 BİN TAPU

Yıllarca devam eden plansız büyüme sonucunda yapboza dönen imar uygulama planları, mülkiyet meseleleri, tapu sorunları ve çarpık kentleşme yüzünden meseleleri kangrene dönmüş bir Yıldırım olduğunu tabir eden Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, “Özellikle Bursa üzere zelzele jenerasyonunda yer alan kentler için kentsel dönüşüm, ertelenemeyecek ve vakit kaybedilemeyecek kadar hayati kıymete sahip bir bahistir. Bursa üzere endüstrinin de tesiri ile süratli ve plansız büyüyen kentlerde, günümüz şehircilik anlayışıyla bağdaşmayan hayat alanları ortaya çıkarken kentlerin içerisinde de çöküntü bölgeleri oluştu. Bu yapılaşmalar her şeyden evvel insan hayatını riske atıyor. Konutlarımızın birer mezara dönüşmemesi için kentsel dönüşüm bir zorunluluktur diyoruz. İmar uygulama planlarına kalıcı tahlil getirerek Yıldırım’da hizmetin önündeki en büyük pürüzü kaldırdık. Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak imar uygulama planlarını hayata geçiriyor, mülkiyet ve tapu sıkıntılarını çözüyoruz. 2023 yılında 10 bin vatandaşımıza tapularını dağıttık. Yıl sonuna kadar 40 bin insanımıza tapu vereceğiz.” dedi.

Yıldırım Belediyesi olarak insanlara inançlı konutlardan oluşan toplumsal donatı alanlarıyla desteklenmiş, gelişmiş ulaşım ağına sahip hayat alanları oluşturmak için Yıldırım’ın farklı noktalarında eş vakitli özgün kentsel dönüşüm projeleri uyguladıklarının altını çizen Lider Oktay Yılmaz, “Yıldırım’ın dört bir tarafında, yalnızca binaları değil ömrü değiştirecek değerli kentsel dönüşüm planlarımız var. Mimarsinan Kentsel Dönüşüm Projesi de Yıldırım’ın geleceğine hizmet edecek değerli bir proje. Nisan ayında tahliye süreçlerini tamamladığımız projenin yıkım işlerini tamamlayıp inşaat çalışmalarına başladık. 3 bloktan oluşan projemizde, binalarımız yer üstü 5 kat olacak formda inşa edilecek ve yatay mimari anlayışımızı yansıtacak. Toplam 131 konutun yer alacağı projede; 2 bin 118 metrekare işyeri, 600 metrekare park alanı ve 110 araçlık otopark yer alacak. 2 yıl içerisinde tamamlamayı hedeflediğimiz Mimarsinan Kentsel Dönüşüm Projesi temel atma merasimi Yıldırım’a ve tüm hemşehrilerimize güzel olsun” diye konuştu.

Yıldırım’ın dört bir yanının şantiyelerle dolu olduğunu söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, “Adeta yine imar, ihya ve inşa ediyoruz Yıldırım’ı. Çehresi değişen farklı bir Yıldırım ortaya çıkıyor. Çabalı çalışmalarından dolayı Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Tüm vatandaşlarımızdan kentsel dönüşüm konusunda belediyelerimize ve Etraf Şehircilik Bakanlığımıza güvenmelerini tabir etmek istiyorum. Daha sağlıklı kentlerde, daha sağlıklı geleceği daima birlikte inşa edeceğiz” kelamlarını kullandı. Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ali Mersin, “Mimarsinan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Yıldırım’a ve Bursa’ya iyi olmasını temenni ediyorum” dedi. Yıldırım İlçe Kaymakamı Metin Esen, “Belediyemizin kentsel dönüşüm çalışmalarını gönülden destekliyoruz. Tamamlandığında bilhassa sarsıntı riski açısından daha inançlı, kent estetiği ve mimarisi açısından daha hoş olacak olan Mimarsinan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iyi olmasını diliyorum” kelamlarını kaydetti.