Bursa yılın birinci çeyreğinde 485 bin turist ağırladı

Bursa yılın birinci çeyreğinde 485 bin turist ağırladı
TÜRSAB Güney Marmara Lideri Murat Saraçoğlu, 2023 yılının birinci 5 ayında toplam 485 bin 499 turistin Bursa’ya geldiğini söz ederek, sarsıntı ve enflasyon nedeni ile turizm sayılarında düşüş yaşandığına dikkat çekti.

BURSA (İGFA) - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Lideri Murat Saraçoğlu, Bursa turizmine yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu.

Yılın birinci 5 aylık periyodunda Bursa’ya gelen turist sayısını paylaşan Saraçoğlu, “Bu yıl zelzelenin tesiri ile turist sayısında ülke genelinde bir düşüş var. Bundan maalesef Bursa da nasibini aldı. 5 aylık devirde 367 bin 952 yerli, 117 bin 574 yabancı olmak üzere toplamda 485 bin 499 Bursa’ya geldi. Bu sayılar geçen yılların bir oldukça altında kaldı” dedi.

Yaşanan düşüşte maliyet artışlarının da kıymetli bir hisseye sahip olduğuna değinen Saraçoğlu, “Enflasyonla birlikte maliyetler çok yükseldi. Yabancı turistlere bile Türkiye’de tatil yapmak kıymetli geliyor. Mısır ve Yunanistan bu yıl yabancı konuklarımız tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bilhassa Mısır bize gelen turistlerden bu sene büyük hisse aldı. Kendi vatandaşlarımız bile yurt dışını tercih etmeye başladı. Aslında bu yılı turizmde rekor yılı olarak belirlemiştik. Lakin hem zelzelenin tesiri hem de buna bağlı olarak enflasyon artışı planları bozdu.” diye konuştu.

ARAP TURİSTLERİN TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Körfez ülkelerinden Türkiye’nin değerli bir turizm hissesi aldığına dikkat çeken Saraçoğlu, “Araplar için Bursa ve Yalova turizmin başşehri. Ülkeler ortasında kriz devirlerinde bile Körfez ülkelerinden gelen turistler Türkiye’den vazgeçmedi. Ancak son periyotta baktığımızda Arap turistler farklı destinasyonlara yöneliyorlar. Bilhassa Avrupa, Balkan ülkeleri, Mısır ve Uzakdoğu bu alanda dikkat çekiyor. Bursa özelinde bakacak olursak, buraya gelen Arap turistlerin birden fazla mesken sahibi oldu. O yüzden konaklama turizminde bir düşüş yaşandığını net biçimde görebiliyoruz. Bunun yanında Karadeniz revaçta. Bursa’daki düşüş Karadeniz’e nazaran daha fazla. Dediğim üzere Arap turistler yeni yerler görmek istiyor. Bu yüzden de Bursa özelinde bir düşüş maalesef mevcut. Bu doğrultuda biz de kentimizde yeni turizm rotalarını ortaya çıkarmaya ve keşfedilmemiş yerleri turizmde cazibe merkezi ve yeni destinasyonlar olarak sunmaya başladık.” diye konuştu.

HIZLI TREN BURSA TURİZMİ İÇİN KRİTİK EHEMMİYETE SAHİP

Bursa’da günü birlik turizm algısını kırmak ve geceleme sayısını artırmak için çalıştıklarını söz eden Saraçoğlu, “Yeni destinasyonların pazarlanması, rotaların tanıtılması bahislerinde Büyükşehir Belediyesi ve öbür turizm paydaşlarıyla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bursa’ya gelenleri kentin dokusu ile buluşturuyoruz. Bursa’nın tarihi güzellikleriyle birlikte çarşı kültürü ve mahallî esnafla bir ortaya gelmesi bizler için kıymetli. Süratli trenin devreye girmesi bizler için kritik bir süreç. Süratli tren konfor ve rahat ulaşım açısından turiste cazip geliyor, Kayseri, Konya, Sivas, Ankara üzere büyük kentlerden beşerler Bursa’ya gelmek istiyor lakin yol olarak uzak ara olduğu için bu planlarını hayata sokamıyor. Süratli trenin devreye girmesi ile bilhassa yerli turistte büyük bir artış yaşayacağız. Bugün Bursa’ya gelen cinslerin birden fazla İstanbul çıkışlı. Oradan gelen cinsler da günübirlik oluyor. Bunun önüne geçmek için ulaşım imkanlarının artması gerekiyor.” dedi.

TURİZMDE ROTA ORTA ASYA VE TÜRKİ CUMHURİYETLERİ

Uluslararası alanda yalnızca Arap pazarına bağlı kalmak istemediklerini lisana getiren Saraçoğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Uzak doğu ülkelerine yönelik çalışmalarımız var. Endonezya ve Malezya’dan gelişler var lakin onları getiren cins operatörleri İstanbul kaynaklı olduğu için konaklamalar yetersiz. Yurt dışından Turist getirme kabiliyeti olan ve ihtisasını bu istikamette sürdüren acentaların sayısını artırmak için mesleksel eğitimler veriyoruz. Bursa, geçen sene Kültür Başşehriydi. Türki Cumhuriyetlerden Bursa’ya turist gelmesi için ağır çalışmalar yapıyoruz. Balkan ülkelerinde, Yunanistan ve Bulgaristan’da faal çalışmalarımız var. Bunun yanında birçok fuarda yer alıyoruz. Dünyanın en büyük fuarları olan Dubai, Londra, Berlin Fuarlarına Bursa olarak iştirak sağladık. Bursa Büyükşehir Belediyesi Turizm Tanıtma Birliği öncülüğünde kentlerimizi bu fuarlarda tanıtıyoruz. Lakin fuarcılık da geçmişteki verimliliğini kaybetti. Alım heyetlerini davet ederek B2B görüşmeler yaparak Bursa’yı yabancı seyahat acentalarına anlatıp, gezdirip, tecrübe yapmalarını sağlayıp, turist çekmeye çalışıyoruz. Bilhassa Türki Cumhuriyetlerde de bu modeli uygulayacağız”