Bursa'da drone ile sinek avı

Bursa'da drone ile sinek avı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek, karasinek ve uçkunla çaba çalışmalarında teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyor. Son olarak ekipman envanterine dahil edilen drone ile ulaşılması güç dereler ve sazlık alanlarda aralıksız ilaçlama yapılıyor.

BURSA (İGFA) - Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirirken pak hava, pak su ve pak toprak prensibi ile gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir çevreyi miras olarak bırakmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, öbür taraftan halk sıhhatini direkt ya da dolaylı etkileyen ögelerle gayret çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor.

Özellikle yaz aylarında değerli bir halk sıhhati sorunu olarak ortaya çıkan sinekle gayret çalışmaları 17 ilçede Tarım Peyzaj A.Ş marifetiyle tek elden yürütülüyor. Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı uyumunda yürütülen çalışmalar, toplam 229 işçi, 77 araç ve 234 ekipmanla devam ediyor.

Mücadeleyi aktif bir formda sürdürmek için teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Sıhhat Bakanlığınca Türkiye’de birinci onaylanan drone ile ilaçlama hizmetini de sunmaya başladı. Suda amfibik araç, karada motorize ve yaya takımlarla devam eden çalışmalar böylece artık havadan da drone ile sürdürülüyor. Bilhassa ulaşılması sıkıntı dere yere yatakları ve sazlık alanlardaki üreme alanları da havadan yapılan ilaçlama ile baskı altında tutuluyor.