Bursa'da Gemlik Kurşunlu kıyısına 'Büyük' dokunuş

Bursa'da Gemlik Kurşunlu kıyısına 'Büyük' dokunuş
Bursa Büyükşehir Belediyesi kıyılara paha katan çalışmalarına Gemlik Kurşunlu kıyısını de ekledi. Yeşil alan düzenlemesi, yürüyüş yolu ve aydınlatma çalışmaları ile Kurşunlu kıyısı ayrıcalıklı bir kordona dönüştü.

BURSA (İGFA) - Bursa’nın kıyı kenti kimliğini öne çıkarmak için Mudanya, Gemlik ve Karacabey hudutlarındaki 115 kilometre deniz kıyısı ile İznik ve Uluabat’taki 162 kilometre göl kıyısında kıymetli düzenleme çalışmalarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kıyılardaki kaliteyi giderek yükseltiyor.

Yaz dönemi için 24 adet halk plajında, 29 idari işçi, 135 paklık çalışanı ve 30 araçlık filo ile 30 hektarlık sert taban ve 76 hektarlık kumluk alanın paklığını yapan, bu yıl hem İznik hem de Karacabey kıyılarına mavi bayrak kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Gemlik’in Kurşunlu kıyısında de süper bir dönüşüme imza attı. Kıyı bandında yürüyüş yollarının yetersizliği, istinat duvarlarındaki çökmeler ve tabandaki deformeler yüzünden sık sık bölge halkının şikayetlerine bahis olan Kurşunlu kıyısı, Büyükşehir Belediyesi tarafından sil baştan yenilendi.

IŞIL IŞIL OLDU

Yapılan 75 bin ton dolgu ile mevcutta 2 metre olan yaya kaldırımının genişliği 18 metreye çıkarıldı. Yaklaşık 400 metre uzunluğundaki kıyı bandında 1500 metrekare olan yürüyüş alanı, yapılan düzenlemelerle 9500 metrekareye yükseltildi. Kıyıda 2300 metrekare yeşil alan oluşturulurken, 52 adet ağaç ve 710 adet çalı bitkisi dikildi. Bilhassa yaz aylarında ağır bir sirkülasyonun olduğu kıyıda, 24 adet direk üzerine 43 adet aydınlatma armatürü montajı yapılarak, alanın geceleri de vatandaşlar tarafından inançlı ve konforlu bir halde kullanılması sağlandı.

Hem Kurşunlu sakinleri hem de bölgeye dışarıdan gelen tatilciler, yapılan düzenlemelerle bölgeye olağanüstü bir kordon kazandırıldığını belirterek, bölgeye kıymet katan çalışmaları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

SAHİLLERE KIYMET KATIYORUZ

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, tarih, turizm, sanayi ve tarım kenti olmanın yanında Bursa’nın 277 kilometrelik kıyı bandı ile birebir vakitte bir kıyı kenti olduğunu söyledi. Kıyıya bu kadar kıyısı olup da bu kadar takımla bu türlü ağır bir çalışma yapan diğer bir Büyükşehir Belediyesi olmadığını lisana getiren Lider Aktaş, “Marka olmanın belli doneleri var. Marka olmak için markası tescillenmiş alanlarınızın olması lazım. Bu yıl hem İznik İnciraltı hem de Karacabey Kurşunlu Halk Plajlarımızda kalite göstergesi olan mavi bayrak dalgalanıyor. Bunun yanında tüm kıyılarımıza çeki sistem vermeye devam ediyoruz. Gemlik Kurşunlu kıyısı ile ilgili ağır talep verdi. Çalışmalarımızı tamamladık. Nitekim gecesi gündüzüyle gerçek bir kıyı beldesine yakışır hale geldi. Bursa’mıza güzel olsun” dedi.