Bursa'da içme suyuna milyonluk emniyet sibobu

Bursa'da içme suyuna milyonluk emniyet sibobu
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kuraklık periyotlarında devreye aldığı kuyu sularını, İnsani Tüketim Emelli Sular Yönetmeliğine uygun hale getirmek emeliyle yaklaşık 150 milyon TL’ye mal olan Vakıf Paket İçme Suyu Arıtma Tesisini hizmete açtı. Lider Aktaş ve protokol üyeleri, tesiste arıtılan sudan içti.

BURSA (İGFA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en kıymetli gündem hususu haline gelen kuraklığa karşı Bursa’yı daha dirençli hale getirmek gayesiyle yatırımlarını sürat kesmeden sürdürüyor.

Doğancı ve Nilüfer Barajları ile pınar kaynaklarından sağlanan içme suyunu en verimli formda kullanıp, kayıp kaçakla çabada yüzde 20 düzeyi ile Türkiye’de başkan durumda olan Büyükşehir Belediyesi, kuraklık tehdidi öngörüsüyle bugüne kadar açılan 155 derin kuyu sayesinde Bursalıları 1 gün bile susuz bırakmadı.

Zorunlu hallerde devreye alınan kuyu sularındaki bulanıklığın ortadan kaldırılması için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yeraltı sularının 'İnsani Tüketim Emelli Sular Yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için Vakıf Mahallesi’ne yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi kazandırdı. Derin kuyulardan gelen suyu, şebeke suyu kalitesine getirecek olan tesis, günlük 43 bin 200 metreküp kapasiteye sahip ve yaklaşık 300 bin şahsa hizmet verecek.

ÖNCELİĞİMİZ BARAJ SUYU

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa’nın su muhtaçlığının yüzde 85'inin Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 15'inin ise Uludağ pınar kaynaklarından karşılandığını söyledi. Sayısını 155’e çıkardıkları derin kuyular sayesinde yaz mevsiminde kuraklığa karşı tahlil ürettiklerini hatırlatan Lider Aktaş, kelam konusu kuyularda yılda 55 milyon metreküplük kapasiteli su bulunduğunu fakat önceliklerinin içme suyu gereksiniminin büsbütün barajlardan karşılanması olduğunu vurguladı.

Aktaş, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temini kadar, atık suların insan ve etraf sıhhatine tehdit oluşturmayacak biçimde arıtılarak doğal ortama bırakılmasına ait altyapı çalışmalarına süratle devam ettiklerini kaydetti.

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ise AK Parti öncesi hükümetlerde, bu türlü bir tesisin 5 yıllık bir icraat olarak göründüğünü belirtirken, dünyaya örnek belediyecilik çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların akabinde açılış kurdelesini kesen Lider Aktaş ve protokol üyeleri, daha sonra tesiste arıtılan sudan içti.