Bursa'da maaş ve toplumsal haklarda iyileştirme… En düşük maaş 19.900 TL

Bursa'da maaş ve toplumsal haklarda iyileştirme… En düşük maaş 19.900 TL
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan toplam 10 bin 114 çalışanın maaş ve toplumsal haklarında büyük bir güzelleştirme yapıldı. Evli iki çocuklu en düşük maaş 19 bin 900 TL’ye çıkarıldı.

BURSA (İGFA) - Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, belediye işçisinin merakla beklediği maaşlardaki güzelleştirme oranlarını, çalışanın ağır iştirak gösterdiği toplantıda kamuoyu ile paylaştı. Türkiye’nin çok kısa bir vakit diliminde çok büyük olaylara şahit olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, çalışanları enflasyona ezdirmemek, alım gücünü yükseltmek ve ekonomik açıdan refaha kavuşturmak için büyük bir uğraş gösterdiklerini söyledi.

Belediye çatısı altında yer alan tüm şirketler ortasında eşitliği sağlamak ismine önemli adımlar attıklarını lisana getiren Lider Aktaş, mukavelenin Temmuz ayını kapsaması münasebetiyle enflasyon farkına ek olarak yapılan tüm bu iyileştirmelerin birinci maaşta hesaplara yatacağını belirtti.

Yapılan güzelleştirme ile şirketlerin en düşük fiyatlı takımlarında vazife yapan 3 yıl kıdemli evli ve iki çocuklu çalışanın takım net fiyatı en az 19 bin 900 liraya çıkarılmış oldu. Yapılan düzenleme ile 55 TL olan yemek yardımı 105 TL’ye, 26 TL olan ulaşım yardımı 37 TL’ye çıkarıldı. Bugüne kadar toplu iş kontratlarında hizmet yılı primi olmayan şirketlere en az 3 yıl kıdem kuralı ile aylık brüt 70 TL kıdem artırımı ödemesi yapılacak. Binek araç sürücüsü primi 200 TL’den 340 TL’ye, yol asfalt personeli, kanalizasyon çalışanı, içme suyu emekçisi, atölye emekçisi, endeks okuma personeli ve operatör yardımcılarının risk primi de 450 TL’den 1080 TL’ye yükseldi. Fiilen açık alanda çalışan vücut emekçilerinin risk primi 250 TL’den 490 TL’ye çıkarılırken, bugüne kadar risk primi almayan gasilhane vazifelileri ile hasta ve yaşlı bakım çalışanına de 490 TL risk primi getirildi. Her şirket özelinde farklı meblağlarda ödenmekte olan çocuk yardımı bedeli 127 TL'ye çıkarıldı.

Eşit işe eşit fiyat istikrarını sağlayabilmek ismine olağan enflasyon farklarına ek olarak seyyanen yapılacak ödemeler de dahil olmak üzere toplam 2 bin ile 6 bin TL ortasında değişen sayılarda iyileştirmeler yapılacağı kaydedildi.