Bursa'da tarihe kelamda değil, özde vefa

Bursa'da tarihe kelamda değil, özde vefa
AK Parti Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayranlıkla inceledi.

BURSA (İGFA) - Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen AK Parti Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Bursa’nın 40 yıllık hayali olan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi alanını gezdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, hem görseller üzerinde hem de alanda, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Çarşı içinden geçerek, proje kapsamında gün yüzüne çıkarılan Sağrıcı Sungur Mescidini de inceleyen Yılmaz, projenin büyüklüğünün hayranlık uyandırıcı olduğunu söyledi.

Projeyi uzun vakittir Ankara’da toplantılarda Lider Alinur Aktaş’tan dinlediğini lisana getiren Yılmaz, “Hakikaten cesamet olarak, insan görünce etkileniyor. Bu resmen tarihimizin ihya edilmesi. Geçmişe yönelik göstermemiz gereken vefa hissinin lafta değil de emek vererek ortaya çıkarılması kolay bir iş değil. Burada oluşmuş, oturmuş alışkanlıklar vardı. Burada kurulmuş bir sistem vardı. Artık o sistem başlangıçta bozulurken, o alışmışlıklar bozulurken, insanlarımız rahatsız olmuş olabilirler. Fakat ortaya çıkan cesamet, ortaya çıkan sonuç tarihimizin ihya edilmiş olmasıyla o beşerler da keyifli olacaklar. Ben yalnızca eline sıhhat diyorum. Allah razı olsun. Tebrik ediyorum, Alinur Lider ve takımını, emeği geçen bütün arkadaşlarımızı. İnşallah şu önümüzdeki 5-6 altı ay içerisinde de biterse burada gümbür gümbür bir açılış yaparız. Ben de geleceğime kelam verdim, Alinur Başkan'a” diye konuştu.

ÇARŞIBAŞI PROJESİ

Osmanlı'nın birinci başşehri olan Bursa'da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların gelişimiyle sürecini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni eski ihtişamına kavuşturacak proje, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı takviyeleriyle sürüyor. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, tarihi bölgeyi kuşatan 38 bina yıkılmış, etrafı dükkanlarla sarılı 342 yıllık Esiri Mehmet Dede Türbesi ile geçmişi 1549’a kadar uzanan Sağrıcı Sungur Mescidi gün yüzüne çıkarılmıştı. Tamamlanan Bakırcılar Meydanı, İpekhan Meydanı, Sağrıcı Sungur Mescidi ve peyzaj düzenlemeleri halkın hizmetine açılırken, 350 araçlık otoparkla ilgili imalatlar devam ediyor. Bunun yanında proje ile daha görünür hale gelen tarihi hanların dış cepheleri de onarımla özgün kimliğine kavuşturuluyor.