Bursa'nın riskli yapıları tek tek kaldırılıyor

Bursa'nın riskli yapıları tek tek kaldırılıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Beşyol Kavşağı luplarının yapılacağı alanda kalan riskli binaların yıkımına devam ediyor. Bugüne kadar proje kapsamında 89 riskli binanın yıkımı tamamlanırken, yaklaşık 9 bin metrekare alan açığa çıkarıldı.

BURSA (İGFA) - Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı olan lakin plansız yapılar ve sistemsiz tamirhanelerle imaj kirliliğinin yaşandığı İstanbul Caddesi’nin çağdaş görünüm kazanması emeliyle başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabındaki inşaatlar tamamlanma kademesine geldi.

Toplam 240 bin metrekarelik projenin 120 bin metrekarelik birinci etabında hak sahipleriyle uzlaşma oranı yüzde 100’e ulaştı. Proje kapsamında inşaatın devam ettiği 1 no’lu adada 30 dükkân, 118 ofis ve 193 konuttan oluşan projede artık hak sahiplerine anahtar teslimi için gün sayılıyor.

Proje kapsamında bölgede, sarsıntıya dayanıksız riskli yapılar da tek tek ortadan kaldırılıyor. Bugüne kadar riskli 89 binanın yıkımı tamamlanırken, böylece yaklaşık 9 bin metrekare alan açığa çıkarıldı.

Bölge sakinlerini inançlı ve konforlu konutlarla buluşturacak proje, birebir vakitte İstanbul Caddesi’ne nefes aldıracak kavşak projesinin tamamlanması açısından da büyük ehemmiyet taşıyor. Beşyol Kavşağı irtibat kollarının yapılacağı alan sonlarında kalan riskli yapıların kaldırılmasının akabinde kavşak kolları imalatına da başlanacak. Beşyol Kavşağı ilişki kolları etrafında mevcut 218 adet bina ve 650 adet bağımsız kısmın yıkımları, tahliye süreçlerinin tamamlanmasının akabinde gerçekleştirilecek.

BURSA’YA YAKIŞACAK

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa’ya yakışan bir vitrin oluşturmak, çarpık yapılaşmadan kaynaklı meseleleri çözmek ve mümkün bir sarsıntı felaketinden evvel gereken tedbirleri almak ismine İstanbul Caddesi’nde kentsel dönüşüm çalışmalarına süratle devam ettiklerini söyledi. İstanbul Caddesi'nin, kente giriş pozisyonunda, Bursa’ya gelenlerin birinci gözlemlediği, kentin bir nevi vitrini olan bölgelerden biri olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, "Ancak birebir vakitte plansız ve sistemsiz gelişimiyle birçok sorunu da barındıran, sarsıntı açısından risklerin yüksek olduğu bir yapılaşmaya da sahip bir bölge. Burayı ayrıcalıklı kentsel dönüşümle kentin vitrini hâline getirmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında inşaatın devam ettiği 1 no’lu adada 30 dükkân, 118 ofis ve 193 konuttan oluşan projeden elde edeceğimiz 13 dükkân, 77 ofis ve 103 konutu İstanbul Caddesi 1. Etap dönüşüm alanı için rezerv konut ve dükkân olarak kullandık. Bu projede uzlaşma sağlanan hak sahiplerine yakın vakitte anahtarlarını teslim edeceğiz. Tıpkı bölgedeki 2 no’lu ve 3 no’lu adalar için ise projeler onaylandı. Önümüzdeki ay ihale süreçleri yapılacak ve inşaata 2023 yılı içinde başlanacak. 1 – 2 – 3 no’lu adalarda toplam 1315 konut – 148 dükkân – 118 ofis üretilmiş olacak. Tıpkı vakitte bu projenin bir de ulaşım ayağı var. Riskli yapıların temizlenmesinin akabinde Beşyol Kavşağı dönüş kollarının da imalatına başlayacağız” diye konuştu.