Büyükelçiler Konferansı'nda 'Türkiye Yüzyılı‘nda Bağlantı, Kültür ve Bilim' konuşuldu

Büyükelçiler Konferansı'nda 'Türkiye Yüzyılı‘nda Bağlantı, Kültür ve Bilim' konuşuldu
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın mesken sahipliğinde gerçekleştirilen 14. Büyükelçiler Konferansı kapsamında "Türkiye Yüzyılı'nda Bağlantı, Kültür ve Bilim Paneli" düzenlendi.

ANKARA (İGFA) - 2008'den bu yana düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nın 14'üncüsü Ankara'da gerçekleştiriliyor.

14. Büyükelçiler Konferansı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın konut sahipliğinde, Bakanlığın yurt dışında ve merkez teşkilatında misyonlu tüm büyükelçileri iştirak sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 14. Büyükelçiler Konferansı'nda iştirakçilere hitap etti.

Konuşmasına iştirakçileri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı'nın 14'üncüsünde iştirakçilerle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Büyükelçiler Konferansı'nın birincisini 2008'de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aradan geçen müddet zarfında konferansımız, Hariciye Teşkilatımızın hem kendi içinde hem de öteki kurumlarımızla istişarelerinde katma kıymeti yüksek bir platforma dönüştü. 15'inci yılını geride bırakan Büyükelçiler Konferansı'nın değerli bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. Elbette her çalışma üzere Konferans'ın da verimliliğini arttırma noktasında uygunlaştırılması gereken tarafları olabilir. Gerek mahiyet gerekse görüşülecek mevzular bakımından daha rafine, daha odaklı bir programın hazırlanması memnuniyet vericidir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık klâsik hâle gelen Büyükelçiler Konferansı'nı muvaffakiyetle organize ettikleri için Dışişleri Bakanlığı yetkililerini tebrik ederek Konferans'ın Dışişleri Teşkilatı ile devletin tüm üniteleri için hayırlara vesile olmasını diledi.

İLETİŞİM, KÜLTÜR VE PANEL

Konferans kapsamında düzenlenen "Türkiye Yüzyılı'nda İrtibat, Kültür ve Bilim Paneli"ne Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Erol Özvar katıldı.

Panelde kültür varlıklarının korunması, turizm, memleketler arası öğrenciler ve eğitim, dezenformasyonla uğraş ve stratejik bağlantı ile Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenebilecek etkinlikler ele alındı. Panelde ayrıyeten kültür ve kamu diplomasisi alanlarında Dışişleri Bakanlığı ile ilgili Bakanlık ve başkanlıkların eş güdüm ve iş birliği içinde olması görüşüldü.