CHP'li Karasu basının meselelerini TBMM'ye taşıdı

CHP'li Karasu basının meselelerini TBMM'ye taşıdı
CHP’li Karasu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı unutmadı. Türkiye’de basının artık kutlayacak bir bayramının kalmadığını vurgulayan Karasu, yayınladığı iletide gazetecilerin problemlerine dikkat çekerken, sıkıntıları da TBMM gündemine de taşıdı.

ANKARA (İGFA)- CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ulaş Karasu, basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde gazetecilerin problemlerini unutmadı.

CHP’li Karasu, 24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Basın Bayramı hasebiyle yayınladığı iletide kamu ismine hareket ederek, yanlışsız, tarafsız ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatıp, şeffaf ve hesap verebilir bir idare anlayışının oluşmasında, demokrasinin yerleşip güçlenmesinde basının rolünün çok büyük olduğuna dikkat çekti.

"Bir tarafta, halkın haber alma hakkını hiçe sayarak “yandaş havuzunu” oluşturan, iktidarın her türlü nimet ve imkanlarından, kamu gücünden yararlanarak gerçekleri karartan basın; öteki tarafta ise hukuk ve üniversal hukuk unsurları yok sayılarak her türlü baskı, sindirme ve bedel ödetilmek istenen, lakin tüm bunlara rağmen yurttaşları bilgilendirmeye çalışan basın karşı karşıyadır” diyen Karasu, yurttaşların özgürlük alanlarına keyfine nazaran müdahale etme hakkını kendinde gören bir hakim anlayış olduğunu belirtti.

Mesajında lokal basının meselelerine da dikkatleri çeken Karasu, “Yaygın medya kadar sesi duyulmayan, aldığı her haberi halka ulaştırabilmek için bin bir zorluğa göğüs geren lokal basının da güçlü olması kaçınılmazdır. Bunun için de ilgili mevzuatın yine gözden geçirilerek gazete ve gazetecilerin daha uygun ve kaliteli şartlara kavuşması gerekmektedir” dedi.

SORUNLAR TBMM GÜNDEMİNDE

Basının karşı karşıya kaldığı problemleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesiyle Meclis gündemine de taşıyan Karasu iktidarın değil, halkın kalemlerinin her türlü baskı ve yıldırmaya rağmen her kuralda özveriyle vazife yaptığını ve bundan sonra da yapmayı sürdüreceğini vurguladı.

Basına yönelik baskıların geçen yıl maddeleşen ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen yasa ve akabinde yayınlanan Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği ile arttığını vurgulayan Karasu, “Bu yasal düzenlemelerin son derece adaletsiz olduğu ve bugüne kadar siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışan, bilhassa mahallî gazete ve internet sitelerini çok zorladığı basın temsilcileri tarafından sık sık lisana getirilmektedir. Örneğin seçim bölgem olan Sivas’a kelam konusu yönetmelikte yayın yeri olarak 4’üncü kategoride yer verilmiştir. Sivas’ın Şanlıurfa ve Muğla üzere büyükşehir statüsünde bulunan ve Çanakkale, Edirne üzere ekonomik ve toplumsal gelişmişlik olarak daha âlâ pozisyonda bulunan vilayetlerin ortasında tıpkı katergoride yer verilmesi, belirtilen adaletsiz uygulamaların çarpıcı bir örneğini oluşturmaktadır. Bu kategoride yer alması sebebiyle, Sivas’taki bir basın kuruluşunun resmi ilan alabilmesi için; lokal gazetede en az 5, internet sitesinde ise 6 kişi çalıştırma mecburiliği, günlük internet haber sitesinin günlük taban 10 bin tekil ziyaretçi ve 30 bin sayfa görüntülenmesi vb. son derece sıkıntı şartları taşıması gerekmektedir. Her geçen gün artan ekonomik sıkıntılar ve artan maliyetlerle birlikte, bu ağır koşullar dikkate alındığında bu zorunlulukların Sivas’ta halka haber vermekten diğer hiçbir gayesi olmayan basın yayın organlarının potansiyeline nazaran çok yüksek olduğu bir gerçektir” dedi.

Demokratik rejimlerin vazgeçilmez kurumlarından biri olan basının; fikir ve söz açıklama özgürlüğünün en tesirli araçlarından birisi olduğunu bir defa daha vurgulayan Karasu’nun basının öne çıkan ve yanıtlanmasını talep ettiği sorular şöyle:

• Basın İlan Kurumu’nun (BİK) önergede belirtilen yasal düzenlemenin yapıldığı günden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan periyoda kadar geçen müddet içinde, ulusal gazete ve internet sitelerine nazaran ne kadar ilan ve reklam vermiştir? Her biri farklı başka gösterilmek üzere hangi gazete ve internet sitesi ne kadar ilan almıştır?

• BİK tarafından resmi ilan ve reklam kesme cezası verilen gazeteler hangileridir?

• Yönetmelikle internet haber sitelerine; minimum haber sayısı, tekil ziyaretçi sayısı ve görüntülenme sayısı, aşikâr sayıda istihdam sağlanması vb. üzere getirilen kriterler resmi reklam yayımlama hakkı kazanabilmeleri için zarurî tutulmuştur. Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle her bir vilayet başka gösterilmek üzere kaç internet sitesi bu kararı yerine getirmeye uygundur?

• Ekonomik olarak esasen sıkıntı kurallar altında bulunan ve halka haber vermek dışında bir misyonu bulunmayan basın kuruluşları için son derece ağır olan bu şartlara uyulmasının talep edilmesi nasıl açıklanabilir? Bu durum adil bir uygulama mıdır?

• Ayakta durma uğraşı veren basın kuruluşlarının bu yolla büsbütün kapanması ve böylelikle basının büsbütün susturulması mı hedeflenmektedir?

• Sivas’taki basın kuruluşlarının yaşadığı ve önergede özetlenen zorluklar dikkate alındığında, Sivas’ın bulunduğu 4’üncü kategoriden, kaidelerine daha uygun olan 5’inci kategoriye alınması gereklilik değil bir zorunluluktur. Bu kategoriye alınması sağlanacak mıdır?

• Lokal medya kuruluşlarının desteklenmesi, karşı karşıya oldukları sıkıntıların giderilmesi konusunda yapılan çalışmalar nelerdir?

• Bilhassa lokal basının karşı karşıya olduğu aksilikler dikkate alınarak, lokal basının kesim temsilcileriyle bir ortaya gelinmesi, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin tekrar günün kaidelerine nazaran düzenlenmesi ve olumsuzluklarının giderilerek yeni bir yönetmelik oluşturulması gündeminizde midir?

• Medya kuruluşlarının “tarafsız” ve “bağımsız” yayın yapmaları konusunda hayata geçirilen uygulamalar nelerdir?