Çorlu tren kazasının yeni ek raporu çıktı!

Çorlu tren kazasının yeni ek raporu çıktı!
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen ve 6 vagondan 5 vagonun devrildiği, 25 vatandaşın hayatını yitirdiği, 268 vatandaşın yaralandığı tren kazasını inceleyen Eksper Heyeti, Ek Raporu’nu tamamladı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Doç. Dr. Hüseyin Onur Tezcan, Doç. Dr. İlker Üstoğlu, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Kocabaş, Eksper Dr. Öğretim Üyesi Haluk Yılmaz ve Dr. Mehmet Ufuk Turan’dan oluşan altı kişilik Eksper Heyeti, 17 Temmuz 2023 tarihinde Çorlu Tren Kazası’na bakan Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne Eksper Ek Raporu’nu sundu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, raporu kıymetlendirerek, kazanın göz nazaran göre gerçekleştiğinin Eksper Heyeti’nin saptamaları ile doğrulandığını kaydetti.

“SUYU TAHLİYE EDECEK MENFEZİN BAKIMI YAPILMAMIŞ!”

Aygun, Uzman Raporu’nda yer alan “Tren kazasına; ana havzadan gelen suyu tahliye etmesi gereken asıl menfezin bakım ve temizliğinin gereğince yapılmaması ile yan havzadaki suyu tahliye etmede yardımcı olan büzün tıkalı olmasının neden olduğu” saptamasına işaret etti.

Ek Rapor’daki “Menfez ve büzün paklığını denetim etmek ve suyun tahliyesini yapacak halde açık bulundurmakla yükümlü olan şahısların bu yükümlülüğünü yerine getirmedikleri, bu yükümlülük ihlalinin dikkat ve itina yükümlülüğüne terslik teşkil ettiği” bulgusunun ehemmiyetini anlatan Aygun, “Yani TCDD, bu kazadan birinci derecede sorumludur. Yükümlülüklerini yerine getirmemiş ve ihtimam göstermemiştir” dedi.

Aygun, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ortasında “hava iddia paylaşımına ait bir protokol “de olmadığının belirlendiğini vurgulayarak, “Bu da farklı bir ihmaldir” dedi.

“Yol bakım memurlarının sayısını azaltan ve bu memurlara ihtiyaç olmadığını” savunan TCDD’nin savlarının yanlışsız olmadığının da Eksper Raporu ile tescillendiğini anlatan Aygun, “Tüm eleştirilerimizde haklıydık, Eksper Heyeti Ek Raporu, ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymuştur. Gerekli bakım ve itina gösterilseydi, bu kaza olmazdı, 25 vatandaşımız canından olmazdı” diye konuştu.

Aygun, Rapor’ın sonuç kısmındaki şu saptamaları aktardı:

· TCDD ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ortasında meteorolojik durum ve hava şartları konusunda uyum sağlanamamıştır. Sorumlu, TCDD Ar-Ge ünitesi ve Risk İdaresi müdürlükleridir.

· Demiryolu altyapısı ve sanat yapıları, üst yapıdaki yenilemelere uygun hale getirilmemiştir. Sorumlu, TCDD’nin altyapıdan sorumlu başkanlığıdır.

· Yol geçit ve denetim memurlarının sayısı yetersizdir. Bu çalışanı kâfi sayıda istihdam etmediği için TCDD’nin ilgili başkanlığı sorumludur.