Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Türk İş Konseyi'nde Türkiye'nin Ekonomik Başarılarına Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Türk İş Konseyi'nde Türkiye'nin Ekonomik Başarılarına Dikkat Çekti
Recep Tayyip Erdoğan, 10. Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik başarılarını vurgulayarak küresel ekonomik dalgalanmaların etkisiyle yaşanan sıkıntıları aşmada ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10. Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin küresel ekonomik dalgalanmaların etkisiyle yaşanan sıkıntıları aşma yolunda önemli adımlar attığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla gibi alanlarda ülkenin büyümesine katkı sağlayan gelişmelerin içeride ve dışarıda iş dünyası için yeni bir dönemi başlattığını vurguladı.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen konuşmasında Türk milletinin fikri, kabiliyeti, azmi, çilesi ve başarısı sayesinde bugünlere geldiğini ve bu mücadele ruhunun nesilden nesile aktarıldığını ifade etti.

Dünya Türk İş Konseyi gibi kuruluşların kültürel, tarihsel, ekonomik, sosyal ve siyasi bağları güçlendirmek için önemli bir rol oynadığını belirten Erdoğan, hem ana vatan hem de diaspora Türklerinin önünde yeni bir dönemi birlikte açacaklarını söyledi.

Erdoğan, iletişim olanaklarının geliştiği günümüzde, ana vatan ile diaspora arasındaki bağların güçlendirilmesinin daha da kolay hale geldiğine dikkat çekti. Ayrıca Türkiye'nin ve diğer dost ülkelerin diasporadaki güçlerini etkili bir şekilde kullanma konusunda daha fazla çalışma gerektiğini vurguladı. Erdoğan, sayısal, ekonomik ve sosyal açıdan daha zayıf olan bazı diasporaların siyasi olarak daha güçlü olduğunu belirterek, bu konuda daha fazla işbirliği ve etkin mekanizmaların kurulması gerektiğini ifade etti.

Bu kurultay gibi platformların iş dünyasından başlayarak sosyal ve siyasi tüm alanlara yayılan bir dalga oluşturacağına inandığını dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Küresel düzeydeki her gelişmeyi kendi ortak hedeflerimizin dinamosu haline getirerek, kısa sürede dünya çapında hayırlı neticeler elde edeceğimizden şüphe duymuyorum. Önce kendi aramızdaki, sonra diğer kesimlerle çok boyutlu ilişkilerimizi bu doğrultuda hızla geliştirmenin yollarını aramalıyız. Biz meydanı boş bıraktığımızda terör örgütlerinden vesayet güçlerine, istihbarat teşkilatlarından misyonerlere, her görünümden kirli yapının kuşatmasına maruz kalmamız kaçınılmazdır. Merhum İsmail Gaspıralı'nın dilde, fikirde, işte birlik ülküsü ham bir hayal değil. Dün olduğu gibi bugün de birliğimizi ve bütünlüğümüzü sağlamak, idame ettirmek, büyütmek en çok ihtiyacımız olan sac ayağıdır. Asırlık ayrılıklara, asırlık hasretlere, asırlık acılara, asırlık yapaylıklara son vermenin vakti gelmiştir. Hep beraber bir olduğumuzda, iri olduğumuzda, diri olduğumuzda, kardeş olduğumuzda, hep birlikte Türk dünyası olduğumuzda bunu sağlayabiliriz, endişeniz olmasın. Türkiye olarak bu doğrultuda üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz."

"Birlikte hareket edersek dünyanın girdiği yeni dönemde arzu ettiğimiz yere ulaşabiliriz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanlık tarihi boyunca toplumları ve devletleri kökünden sarsan pek çok dönüm noktasının yaşandığına şahit olunduğunu ifade etti.

Son asırlarda, insanlığın kadim birikiminin ve teknolojideki ilerlemenin etkisiyle adeta hayatın akış hızının arttığı bir sürece girildiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Batılıların yazdığı tarih kitaplarındaki İlk Çağ neredeyse 4 bin yılı, Orta Çağ 1000 yılı, Yeni Çağ 336 yılı, Yakın Çağ ise 234 yılı ifade ediyor. Fransız İhtilali'ni milat alan Yakın Çağı asıl biçimlendiren Birinci ve İkinci Dünya savaşlarıydı. Bu savaşlarda kurulan statüko artık dünyayı taşıyamıyor. Dolayısıyla yeni bir çağın ayak sesleri giderek daha güçlü bir şekilde duyulmaya başlandı. Biz Türkiye olarak, tüm hesaplarımızı dünyanın önündeki bu müstakbel çağın lider ülkeleri arasında yer alma üzerine kuruyoruz. 'Türkiye Yüzyılı' derken ifade ettiğimiz vizyon tam da budur. Türk Devletleri Teşkilatı ile bu vizyonu soydaşlarımızla paylaştık. İslam dünyasında da benzer arayışlar içindeyiz. Ama açıkçası orada mesafe katetmek daha zor ve yavaş oluyor. İnşallah bunu da sağlayacağız. Ancak birleşirsek, bir olursak, birlikte hareket edersek, dünyanın girdiği yeni dönemde arzu ettiğimiz yere, hiç şüphem yok, ulaşabiliriz. Aksi takdirde kendimizi, payımıza sömürünün, zulmün, sefaletin, acının düştüğü bir düzenin içinde buluruz. Bu söylediklerim kuzeyimizde, güneyimizde, doğumuzda, batımızda yaşanan hadiselerin bize gösterdiği hakikatin ta kendisidir."

"Diasporamızın tüm dünyaya yayılan başarılarıyla yazdıkları destanı gururla takip ediyoruz"

Çevrelerinde devletsiz ve vatansız kalmanın ne anlama geldiğinin sayısız örneği olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diasporadaki her kardeşimiz, gerektiğinde dönüp sığınabileceği bir vatanı olduğunun güveniyle, yaşadığı yerde kendine bir gelecek inşa etmenin, bireysel olarak başarılı olmanın mücadelesini veriyor. Şayet bu güven yoksa, rüzgarda savrulan yaprak misali her an kendinizi savrulurken bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız birlik çağrılarını sadece siyasi retorik şeklinde görenler, nasıl bir yanılgı içine düştüklerini anladıklarında her şey için unutmayın, çok geç olacaktır. Bunlara bakıp da ibret almamak, akıl sahibi hiç kimsenin yapacağı iş değildir. Verdiğimiz mesajları en iyi dünyanın değişen ekonomik trendlerine, ticari ilişkilerine, yeni fırsatlara hızlı uyum yeteneğine bizzat şahit olduğumuz Türk iş dünyasının anladığına inanıyorum. Diasporamızın da kendilerine yeni bir hayat kurdukları ülkelerden başlayarak, tüm dünyaya yayılan başarılarıyla yazdıkları destanı gururla takip ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk ekonomisinde, küresel ekonomik dalgalanmaların etkisiyle yaşanan sıkıntıları adım adım geride bıraktığımız bir dönemden geçiyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme yolunda katettiğimiz her mesafe, içerisi ve dışarıyla tüm iş dünyamıza da yeni nefestir. En azılı Türkiye düşmanları bile artık ülkemizi görmezden gelemiyor. Ekonomimiz üzerinde kara bulutlar toplama çabalarında başarılı olamıyor. Elbette 'Türk'ün ezeli ve ebedi imtihanı' diye tarif edebileceğimiz bu kadim mücadele asla bitmeyecektir. Bize düşen görev, kendi sorumluluk alanımızda bu mücadeleyi en iyi şekilde vermektir. Gerisi Rabb'imizin takdiridir." şeklinde konuştu.

Kurultayın başarılı geçmesini dileyerek, programın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik eden Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ile Konsey arasında imzalanacak anlaşmanın hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan, dost ülkelerden ve diasporadan gelen misafirlere seslenerek, yaşadıkları yerlere döndüklerinde tüm kardeşlerine hassaten selamlarını iletmelerini istedi.

DTİK ile TDT arasında işbirliği protokolü imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından DTİK ile TDT arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve DTİK Başkanı Nail Olpak ile TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra, üstün başarı sağlamış Türk kökenli ve Türkiye dostu yöneticiler, sporcular, sanatçılar ve siyasetin üst düzey temsilcilerine ödüllerini takdim etti.

Diaspora Ödül Töreni sonrasında Erdoğan ve beraberindekiler aile fotoğrafı çektirdi.

Haber Editörü