Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Nurdağı'na ziyaret

Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Nurdağı'na ziyaret
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Nurdağı’nda yaptığı açıklamada zelzele sonrası yapılan çalışmalar için Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve takımını tebrik ederek “Ne kadar ağır çaba sarf ettiklerini daha evvel de gördüğüm üzere artık de gördüm. Kolay değil bu ağır yükü omuzlamak” dedi.

GAZİANTEP (İGFA) - Bir dizi ziyaretler ve temaslarda bulunmak için Gaziantep’e gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Nurdağı ilçesine ziyarette bulundu.

AFAD Uyum merkezinde yürütülen çalışmalar ve son durum hakkında bilgi alan Yılmaz, toplantı sonrası inşası süren kalıcı konutlardaki örnek daireyi inceledi.

YILMAZ: GAZİANTEP LOKAL İDARELER KONUSUNDA ŞANSLI VİLAYETLERDEN BİR TANESİ

İnceleme sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, merkezi yönetim kuruluşlarına olabildiğince belediyelere takviye olma konusunda telkinlerde bulunduklarını söyleyerek, mahallî idarelerin çok çaba ettiğini belirterek, "Gaziantep bu manada şanslı vilayetlerden bir tanesi. Birtakım bölgelerimizde belediye hizmetleri noktasında tam olarak maalesef kâfi çalışma göremeyebiliyoruz. Zira belediye de bir manada depremzede pozisyonuna geliyor. Münasebetiyle belediyelerin yapmaları gerekenler doğrultusunda merkezi yönetim olarak, hükümet olarak elimizden gelen çabası tekrar sarf ediyoruz" dedi.

EKİM AYI İTİBARİYLE, NURDAĞI VE İSLAHİYE’DE ÜRETİMİ BİTECEK KONUTLAR HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK

Bilgilendirme toplantısında acil yapılması gerekenler ve geleceğe dönük çalışmaları gözden geçirdiklerini aktaran Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti:

“Gaziantep genelinde 19 bin konutun ihalesi yapılmış durumda ve süratli bir biçimde tamamlamayı hedefliyoruz. Ekim ayı itibariyle Nurdağı ve İslahiye’de kimi konutlar bitmiş olacak ve hak sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl yalnızca merkezi idare bütçemizde sarsıntı harcamalarımız hesaplarımıza nazaran 762 milyar lira olacak. Mahallî idareler ve öteki kurumların harcamalarıyla 1 trilyona yakın kaynak harcanacak.”

Bu ortada Cumhurbaşkanı Yılmaz konuşmasının son kısmında afetin oluşturduğu ağır yükün altından millet olarak kalkılması gerektiği ve farkındalığın devam etmesinin değerini vurgulayarak, “Geleceğe dönük olarak da krizleri yönetmemek için riskleri daha uygun yönetmemiz lazım. Riskli alanlarda daha süratli bir formda dönüşümü sağlamamız lazım. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın çalışmaları var. Meclisi'mize kimi yeni düzenleme teklifleri de gelecek. Daha süratli formda kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor. Afetlerden evvel bu işleri yapmamız insani ve ekonomik olarak da çok daha düşük maliyetlerle gerçekleşiyor. Bütün kesitlerin dayanağıyla sarsıntı riski bulunan bölgelerde kentsel dönüşümü desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Nurdağı ziyareti sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek erdem defterini imzaladı.