Demir: Yapılan her hoş işi ideolojik gözle eleştirmeyin!

Demir: Yapılan her hoş işi ideolojik gözle eleştirmeyin!
Mardin'in Yeşilli Belediye Lideri Hayrettin Demir, Yeşilli'de devam eden yerinde kentsel dönüşüm projesiyle ilgili açıklamada bulunan TMOBB' Mardin temsilcilerine yaptığı basın toplantısıyla reaksiyon göstererek, "Yapılan her hoş projeye siyasi gözle, ideolojik yaklaşımlarla bakmaktan vazgeçin" dedi.

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Yeşilli'de devam kentsel dönüşüm projesinin Mardin'de bir birinci olduğuna işaret eden Yeşilli Belediye Lideri Hayrettin Demir, Devam Yeşilli'de iki mahallede devam eden ve ilçe geneline perdeypey yaymayı planladıkları yerinde dönüşüm projesiyle ilçenin yine ihya ve inşa edileceğine işaret etti.
Yeşilli'de yola çıkarken değişimden ve dönüşümden kelam ettiklerini hatırlatan Lider Demir, "Biz yola çıkarken sıradan değişim ve dönüşüm değil. Merkez ilçe yapma yolunda emin adımlarla yürürken evre etap basamak olduğunu biliyorduk. Güç ve zahmetli olduğunu biliyorduk. Bu halka verilen bir kelamımız vardı. Hakka verilen bir kelamımız vardı. Kardeşlerimize verilen bir kelamımız vardı. Bu ilçeyi tekrar inşa ve imar edeceğiz. Basın mensuplarımız vakit zaman bu projemizle alakalı lehte ve adeta birçok kelam ve haber çıktığını görüyoruz. Bu işimizin sıkıntı olduğunu 500'e yakın konut sahibi ile uzlaşma konusunda zorlanacağımızı ancak bu kardeşlerimizin vakit içerisinde projenin ne kadar ilçe'nin mukadderatını değiştireceğini izah etmiştik.%98'i bu projeyi kabul görmüştü. Ortalarında 20 kardeşimiz bu projeyi anlayamadılar. Bariyerden çıkmak istemediler. Kimseyi yerinden çıkarmak istemiyoruz. Bunun İsmi yerinde dönüşümdür. Çökmüş külliyen yaşanmaz hale gelmişti yangın esnasında bile 2 vatandaşımızı hayatı kaybetti. Benim halkının burada yaşamasına vicdanım tahammül edemedi" dedi.

EZBERE KONUŞMAYIN

ilçe halkımızın yatay ve mahallî mimari olsun Osmanlı ve Selçuklu mimarisi cumhuriyetimizin kıymetleri en yakın hoş binalarda yaşamasını istedigini kaydeden Lider Demir şunları aktardı,"Bunun da kolay olmayacağını biz biliyoruz.Biz isterdik ki Mimarlar Odası birçok STK'lı kardeşimiz evvel gelsinler bizi dinlesinler emelimizi gayemizi görüntümüzü yaptığımızı ve yapacağımızı bizden duysunlar bilgi ve evrakları bizden alsınlar. Keşke rastgele yahut ezbere konuşmasaydılar.Diplomalarina da ihanet etmesinler. Mühendislik hizmetleri almamış Yapı kayıt evrakı almamış ulaşım imkanı olmayan ve büsbütün mimara muhalif yolları her türlü hukuksal yere karşıttır. 3194 sayılı kanunu ters binalarının olduğunu olduğunu bilsinler ve biz bu binaları yıkarken hakkketen bu insanların mağdur ettiğini yoksa memnun ettiğini bilsinler. Ezbere konuşmasınlar."

"Gelin bir çayımızı için birlikte inceleyelim"

Yeşilli'de devam eden yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Mardin Kent Hastanesi Projesi'nden sonra tarihin en büyük projesi olduğuna işaret eden Lider Demir, TMOBB'a mensup, mimar ve mühendisleri, belediyeye çay içmeye davet ederek, projeyi birlikte irdelemeye davet etti

Mimarlar Odası olaya tarafsız gözle bakması gerektiğine dikkat çeken Demir," Kardeşlerime şu karşılığı veriyorum.Mimarlar Odası kardeşlerim siz mimarsanız mühendisseniz gelin bizimle bir meramımızı kederimizi dinleyin. Siyasi gözle bakmayın. Memleket sevdasıyla bakın kardeşlik sevdasıyla meslek icabıyla bakınız. Mühendislik hizmeti görmemiş Yapı kayıt evrakı olmayan Kaçak ve imara ters binayı savunuyorsunuz. "Şeklinde açıklamada bulundu.