Diplomatik Sınavı Başvuruları Başladı: Kimler Başvurabilir?

Diplomatik Sınavı Başvuruları Başladı: Kimler Başvurabilir?
Bakanlıktan yapılan açıklamada, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım ve psikoloji bölümleri mezun olanların da başvuru yapabileceği bilgisini verdi. Başvurular 15-29 Ağustos'ta e-Devlet üzerinden “Dışişleri Bakanlığı-Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti veya “Kariyer Kapısı” https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr internet sitesi aracılığı ile elektronik ortamda yapılabilecek.

İşte Başvuru Yapabilecek Bölümler

Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada atama yapılabilecek azami kadro sayısı 110 olduğunu bilgisi yayınlandı ve başvuru şartlarında şu ifadelere yer aldı: “Lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde 80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya sosyal bilimler alanında veya mühendislik fakültelerinde en az dört yıllık lisans eğitimi diplomasına sahip olup, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak gerekmektedir.” Yazılı ve sözlü bölümlerden oluşacak olan sınavlar 16-17 Eylül tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek.

Mühendislik Bitirenler Başvurabilir

Diplomat alımlarında üniversite mezun başvurularında düzenleme olduğunu hatırlatan Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel, “Önceleri sadece belirli bölüm mezunlarının girebildiği sınavlara artık halkla ilişkiler ve tanıtım mezunu biri, hatta mühendislik mezunu biri uygun bir bölümde yüksek lisans yapması halinde başvurabiliyor” ifadelerini kullandı.