Dokuz Eylül'lü uzman uyardı... Sıcaklar havalarda mola verin ve bol su için!

Dokuz Eylül'lü uzman uyardı... Sıcaklar havalarda mola verin ve bol su için!
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi uzmanları, son devirde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına karşı vatandaşları uyardı.

İZMİR (İGFA) - Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Coşkun Beyan son periyotta global ısınma nedeniyle hava sıcaklıklarının tehlikeli düzeylere ulaştığını belirterek, toplumun kıymetli bir kısmının risk altında olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Beyan, gölgeli ve serin yerlerde bulunmaya çalışılmasını önererek, “Aşırı sıcaklığın neden olduğu sık görülen akut klinik durumlar; kolay sıcaklık döküntüsü, sıcak krampları, sıcaklık yorgunluğu-bitkinliği ve sıcak çarpmasıdır. Tekrar dikkat eksikliği, uyku hali, maharetlerde zayıflama üzere sonuçlar nedeniyle iş kazaları, sıvı elektrolit bozukluğu, kronik süreçte meslek hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir. Riskli çalışan kümeleri ortasında 65 yaş ve üstü, fazla kilolu, kronik kalp hastalığı yahut yüksek tansiyonu, akciğer hastalığı olanlar, hamileler ve çok sıcaktan etkilenebilecek ilaçlar kullanan bireyler yer alır’’ diye konuştu.

MOLA VERİN, BOL SU İÇİN

Aşırı sıcak hava ve güneş ışınlrına direk ve uzun müddet maruz kalma durumunda beden sıcaklığının tehlikeli seviylere yükselebileceğini kaydeden Doç. Dr. Ayşe Coşkun Beyan, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, sersemlik, bulantı, konsantrasyon eksikliği üzere gibi belirtilerin ortaya çıkması durumunda, süratli biçimde sıhhat kuruluşlarına gidilmesini istedi.

Beyan, “Açık havada çalışan bireyler her 15-20 dakikada bir 225 milimetre olmak üzere saatte 1 litre su içilmesini öneriyoruz. Gün boyunca klasik kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği yerine birkaç küçük öğün yiyerek daha rahat hissedebilirsiniz. Sıcakta çalışırken dinlenme son derece değerlidir. Beden ısınızı düşürmek için gölgede yahut klimalı, kapalı bir alanda sık sık mola verin. Bu vakti nemlendirmek ve atıştırmak için de kullanın. Dışarıdaki çalışmanıza bağlı olarak mümkünse hafif ve açık renkli giysiler giyin. Mümkünse ultraviyole müdafaa faktörlü giysiler ve güneş kremleri kullanın’’ sözlerini kullandı.

HAVA DURUMUNU TAKİP EDİN

DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Coşkun Beyan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

‘’Hava durumunu takip edin ve tek başına çalışmayın. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, bayılma ve nöbet belirtileri gösteriyorsa 112’yi arayarak acil yardım davetinde bulunun.Sağlığınız için bilhassa 11.00 / 16.00 saatleri ortasında dışarı çıkmaktan kaçının. Çıkmak zorunda kalan bireyler şapka, güneş koruyucuyla korunarak açık renkli, bol kıyafetler tercih etmeliler.’’