Dünya Tabipleri: Salgın riski hala devam ediyor

Dünya Tabipleri: Salgın riski hala devam ediyor
Dünya Hekimleri, Türkiye’nin güneydoğusu ile Suriye'nin kuzeybatısını vuran vahim zelzeleden altı ay sonra konjonktivit, alerjik astım ve cilt tepkilerinde artış gözlemlediğini belirterek, çadır kentler ve konteynerler üzere kalabalık ömür alanlarında tifo, kolera ve verem üzere salgın hastalık risklerinin hala devam ettiği ikazında bulundu.

İSTANBUL (İGFA) - 6 Şubat'ta meydana gelen 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük zelzelenin akabinde altı ay geçti.

Depremin birinci günlerinden itibaren direkt alanda çalışmalarını sürdüren Dünya Tabipleri, Hatay’da ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenen insanlara uzun vadeli ve sürdürülebilir insani yardım sağlamak için takviyesini sürdürüyor. Dünya Tabipleri, sarsıntılardan altı ay sonra afetten etkilenen 15 milyon insanın sıhhatinin önemli bir tehdit altında olduğu ikazında bulunarak bir basın açıklaması yaptı. Bölgede; enkaz kaldırma süreci nedeniyle oluşan asbest ve toza bağlı hastalıkların yanı sıra risk altındaki sağlıklı şahısların kansere yakalanma olasılığında uzun vadede artış potansiyeli bulunuyor.

ASBEST, BÖLGEDEKİ BEŞERLER İÇİN ÖNEMLİ TEHLİKELER OLUŞTURUYOR

Halk sıhhatinin korunması ismine değerli vazifeler üstlenen Dünya Hekimleri, sarsıntıdan etkilenen bölgelerde konjonktivit, alerjik astım ve cilt tepkilerinde artış gözlemlendiğine dikkati çekiyor. Dünya Tabipleri, sıcak hava ve pak su eksikliği, mikroorganizma ve böceklerin üremesine yol açarak uyuz ve gastroenterit hadiselerinde artışa neden olduğu konusunda uyarıyor. Dünya Tabipleri, zelzeleden bu yana birçok insanın yerleştirildiği çadır kentler ve konteynerler üzere kalabalık hayat alanlarında tifo, kolera ve verem üzere salgın hastalık risklerinin ise hala devam ettiğini açıkladı.

Dünya Tabipleri Zelzele Acil Müdahale Operasyonları Saha Yöneticisi Cuma Ali Özbek zelzele bölgesi saha çalışmalarından şu müşahedeleri aktardı: “Isınan hava ile birlikte önemli formda hasar gören ve çökme riski olan binalar etaplı olarak yıkılmaya başladı. Bu yıkım sürecinin sonucunda asbest tehdidi ortaya çıktı. Asbest, insan sıhhatine ziyanlı olan tehlikeli bir husus. Etraf Mühendisleri Odası tarafından yapılan bir çalışma, her iki binadan birinde asbest tespit edildiğini ortaya koyuyor. Bu, bilhassa bu bölgedeki beşerler için önemli tehlikeler oluşturuyor. Üst teneffüs yolları rahatsızlıklarında artış hala devam ediyor ve taşınabilir takımlarımız kırsal ve merkezi bölgelerde temel sıhhat hizmeti sunmaya devam ediyor”.

39 BİN BAYANIN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DOĞUM YAPMASI BEKLENİYOR

Dünya Tabipleri, zelzele bölgesinde ömürlerini sürdürmek durumunda kalan bayanların genişleyen, lakin barınma şartları uygunca berbatlaşan aileleriyle ilgilendiğini söyledi. Depremzede bayanların, yiyecek bulma, su bulduklarında yemek pişirme, yıkama ya da paklık yapma üzere işlerle uğraştığı bilgisini verdi. Sarsıntıdan etkilenen bölgelerde 356 bin gebe bayan tespit edildiğini belirten Dünya Hekimleri, bunlardan 39 bininin önümüzdeki haftalarda doğum yapmasının beklendiğini, tuvalet ve paklık imkânlarının eksikliği üzere durumların büyük bir gerilim kaynağı olmaya devam ettiğini aktardı.

Dünya Hekimleri, bölgedeki hizmetlerini artırmayı, Hatay’da kurduğu inançlı alanının sayısını yükselterek zelzeleden etkilenen başka vilayetlere de yaymayı ve bunu bölgedeki kamu otoritelerinin yanı sıra başka sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde yapmayı hedefliyor.