Edirne’deki gazetecilerden BİK'e davet

Edirne’deki gazetecilerden BİK'e davet
Edirne Gazeteciler Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği ve Türkiye Lokal Basın Birliği Edirne Şubesi tarafından yapılan ortak açıklamada, resmi ilan fiyatlarının düşük olmasına dem vuruldu.

EDİRNE (İGFA) - EGD Lideri Derya Sarılarlı, TGD Lideri Orhan Doğan, AGD Lideri Murat Savaş ve TYBB Edirne Şube Lideri Erdoğan Demir tarafından mevzuyla ilgili ortak açıklama yapıldı.

Resmi ilan fiyatlarının düşük olmasının lokal gazeteleri güç duruma düşürdüğüne dikkati çekilen açıklamada, "Bu durum, mahallî gazetelerin gelirlerinin azalmasına ve sıkıntı duruma düşmesine neden oluyor. Basına İlan Kurumu (BİK), resmi ilanların yayınlandığı tek kurumdur. BİK, resmi ilanların yayınlanma fiyatlarını her yıl tekrar belirler. Lakin bu yılki fiyatlar, bu piyasa şartlarında epey düşüktür. Sütun santimi 70 TL olan fiyatta yıl sonuna kadar artış yapılması lokal gazetelere biraz olsun nefes aldıracaktır. Bu manada BİK’in mahallî basının sesine kulak vermesini bekliyoruz. 5 ay sonra yani yılbaşında esasen yıllık artış da yapılacaktır. Lakin lokal gazetelerin ve resmi ilan yayınlayan internet sitelerinin de resmi ilan fiyat tarifeleri arttırılmalıdır” davetinde bulundu.

YEREL BASININ EN BÜYÜK GELİRİ RESMİ İLAN ÜCRETLERİDİR

Düşük resmi ilan fiyatlarının, lokal gazetelerin gelirlerinin azalmasına neden olduğuna da vurgu yapan liderler, mahallî gazeteler, gelirlerinin büyük bir kısmını resmi ilanlardan elde ettiklerini lakin düşük resmi ilan fiyatları hasebiyle gazetelerin bu gelirleri elde edemediğini söyledi.

"Yerel gazeteler, gelirlerinin azalmasına bağlı olarak, çalışanlarını işten çıkarıyor, baskı merkezlerini kapatıyor ve yayın alanlarını küçültüyor" diyen liderler, açıklamalarında, "Düşük resmi ilan fiyatları, lokal demokrasiyi de olumsuz etkiliyor. Lokal gazeteler, mahallî halkın haber alma hakkının en kıymetli savunucularından biridir. Lakin düşük resmi ilan fiyatları nedeniyle, mahallî gazeteler ayakta kalamamakta ve mahallî halkın haber alma hakkı kısıtlanmaktadır. Bu türlü giderse mahallî gazeteler birer birer kapanmaya başlayacaktır. Bizler buradan BİK’e resmi ilan fiyatını artırma daveti yapıyoruz. Resmi ilan fiyatlarının artırılması, lokal gazetelerin ayakta kalmasını ve mahallî halkın haber alma hakkını güçlendirecektir" sözlerini kullandı.