Ehliyete Yeni Düzenleme Geliyor: Alacak Olanlar Dikkat!

Ehliyete Yeni Düzenleme Geliyor: Alacak Olanlar Dikkat!
B sınıfı ehliyeti bulunanlar sınava girmeden kurstan alacakları bir eğitimle 125 cc’ye kadar motosiklet kullanılabilecek.

Motosiklet Endüstrisi Derneği Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yakın süreçte yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğe dair konuşma gerçekleştirdi. Özdemir, düzenlemenin en geç 2023 sene sonuna kadar paylaşılmasının tahmin edildiğini belirtti.

surucu-belgesi.jpg


Sürücü Kursundan Sınavsız Eğitim


Yönetmelikte, B sınıfı ehliyeti bulunan kişilerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” koşullarının olmasının öngörüldüğünü belirten Öztürk, şunları söyledi:

“Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek.”

ehliyet-12.webp

Yaş Sınırı Olmayacak


MOTED Başkanı Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını söyleyerek, bununla beraber Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaş sınırını ayriyeten değerlendirdiğini belirtti. E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kaydı bulunan sürücülerin bu düzenlemeden faydalanamayacağını dile getiren Öztürk, “Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz” dedi.