'Ekolojik Köprü'ler yaygınlaşıyor

'Ekolojik Köprü'ler yaygınlaşıyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu ve demiryolu olmak üzere toplamda 8 adet 'Ekolojik Köprü' inşa ederken 3'ünün üretim çalışmaları sürüyor.

ANKARA (İGFA) - Yaban hayatının korunması ve ekolojik istikrarın sağlanması gayesiyle bilhassa yaban hayvanlarının inançlı geçişlerini sağlamak üzere ekolojik geçiş yapılarının tasarlandığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ekolojik köprülerin yaban hayvanlarının inançlı geçişini sağlayarak biyolojik çeşitliliği müdafaa konusunda büyük bir ehemmiyet taşıdığını söyledi. Kelam konusu projeler etraf dostu yaklaşımla yeşil alanların tahribatının önüne geçerken, trafik akışının düzenlenmesiyle emisyon azaltımına katkı da sağladığını belirten Bakan Uraloğlu, "Otoyolu projelerinde imal çalışmaları başlamadan etrafa uyumlu bir biçimde tasarlanarak, ekolojik alt ve üst geçitler projelendiriliyor. Bu sayede yaban hayvanlarının geçişleri ve habitat koridorları da korunmuş oluyor” dedi.

Bugüne kadar karayolu ve demiryolu olmak üzere toplamda 8 adet “Ekolojik Köprü” inşa ettiklerini belirten Bakan Uraloğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nda 1, İstanbul-İzmir Otoyolu’nda 2, Malkara-Çanakkale Otoyolu’nda 1, Tarsus-Pozantı Otoyolu’nda 1 ve İzmir-Çeşme Otoyolu’nda 2 adet, Ankara-Eskişehir Süratli Tren Sınırı üzerinde ise bir adet “Ekolojik Köprü” bulunduğunu söyledi.

SAYILARI ARTIYOR

“Ekolojik Köprü” sayılarının giderek arttığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Bu köprüler Kanada, ABD, Almanya, Singapur ve Avustralya üzere ülkelerde de hayli yaygın. Bizim maksadımız da bu dünyayı birlikte paylaştığımız yaban hayvanlarının da hayatını koruyup, kollamak. Şu anda İzmir-Çeşme otoyolu üzerinde bir adet ve Halkalı-Eskişehir Süratli Tren Projesi kapsamında ise 3 adet “Ekolojik Köprü” imali devam ediyor. Aydın-Denizli otoyolu üzerinde de üretimi planlanan köprü var. Ayrıyeten, Tarsus-Pozantı otoyolu projesinde, Türkiye'de birinci yaban hayatı köprüsü olan "Orman Ekosistem Köprüsü" inşa edildi” diye konuştu.