Erdoğan: KKTC'yi bir an önce tanıyın!

Erdoğan: KKTC'yi bir an önce tanıyın!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı hasebiyle resmi ziyarette bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen merasimde konuştu.

KKTC (İGFA) - Kıbrıs Türkü'nü özgürlüğe ve güvenliğe kavuşturan Barış Harekatı'nın 49'uncu yıl dönümünde, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı", Gazimağusa’da iki yerde yapılan merasimlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı münasebetiyle gerçekleştirilen merasimde konuştu.

Türk milletinin zalimlere asla boyun eğmediğini vurgulayan Erdoğan, "Kıbrıs Türk'ünün direniş azmini kıramadılar. Türk ordusu 49 yıl evvel kardeşleriyle omuz omuz çarpışarak yazdığı destanla, Kıbrıs adasına barış getirdi. Garanti mutabakatından doğan hak ve yükümlülükler çerçevesinde kahraman Mehmetçiğimizin adaya ayak bastığı 20 Temmuz günü, Kıbrıs Türk'ünün asla yalnız olmadığını ve Türk milletinin asla boyunduruk altına alınamayacağını dünyaya bir sefer daha göstermiştir. 20 Temmuz, Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarının ve eşit statüsünün korunmasının sembolüdür. Bu topraklarda işlenen katliamları ne unutacağız, ne unutturacağız. Dünyanın da unutmasına müsaade vermeyeceğiz" dedi.

"KIBRIS TÜRKLERİNİN HÜKÜMRAN EŞİT STATÜSÜ TANINMADIKÇA MÜZAKERELERİN DEVAMI MÜMKÜN DEĞİL"

"Rumların Kıbrıs Türk'üne tahammülü yoktur" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müzakerelerden sonuç alınamamasının nedeni de budur. Bütün uğraşımız, 1974'te getirdiğimiz barışın kalıcı olmasını temin etmektir. Gerçekler apaçık ortadayken federal bir tahlilin mümkün olmadığını herkesin anlamasını istiyoruz. Kıbrıs Türklerinin hâkim eşit statüsü tanınmadıkça müzakerelerin devamı mümkün değildir. Gelin adadaki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an önce tanıyın" davetini yineledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni’nde yaptığı açıklamada, “Egemenliğimizi asla teslim etmeyeceğiz, iki devletli tahlile varız” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Buradan Kıbrıs Türk halkı ismine milletlerarası topluluğa bir sefer daha sesleniyoruz. Bu izolasyon, ambargolar, kısıtlamalar ve bilhassa seyahat özgürlüğü bakımından bize yapılan haksızlıklara artık son verilmesi gerekmektedir. Zira seyahat özgürlüğü en doğal insan hakkıdır” diye konuştu.

Kutlamalar etkinliklerle devam etti.

https://youtu.be/mQEODuDu2Js