Erdoğan'dan 'fahiş' açıklama: Vatandaşlarımızı açgözlülerin hırsına kurban edemeyiz!

Erdoğan'dan 'fahiş' açıklama: Vatandaşlarımızı açgözlülerin hırsına kurban edemeyiz!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş kira ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse ceza uygulayacaklarını belirterek, "Vatandaşları açgözlü bir avuç azınlığın kâr hırsına kurban edemeyiz" dedi.

ANKARA (İGFA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği görüşmede son devirde gündemde olan yüksek kira artırımlarıyla ilgili olarak gerekirse ceza uygulayacaklarının altını çizdi.

"VATANDAŞLARIMIZI AÇGÖZLÜ BİR AVUÇ AZINLIĞIN KÂR HIRSINA KURBAN EDEMEYİZ"

Yüksek kiralara işaret edilerek, "Sektör temsilcileri, yalnızca İstanbul'da 100 bin atıl konut olduğunu söylüyorlar tamamlanmamış, yarım kalmış. Bunlar bölüme kazandırılabilir mi? Boş duran meskenler de kira fiyatlarını etkiliyor. Kimi ülkeler boş duran meskenlerden yüksek vergi alıyor bilgisi var. Bu türlü bir şey olabilir mi Türkiye'de?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi Bakanlığımızın hususla ilgili çalışması var. Bu çalışmayla da bunların üzerine üzerine gideceğiz. Yani bunların yanına bu kar kalmayacak. Fahiş kira artışını ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse ceza uygulamasına da gideceğiz. Vatandaşlarımızı açgözlü bir avuç azınlığın kâr hırsına kurban edemeyiz. Vatandaşımızın alım gücünü düşürmemek, enflasyona ezdirmemek için yaptığımız artırımlara göz diken mesken sahipleri bunun bedelini ödemek zorunda kalacak. Hangi mevzuda olursa olsun fahiş fiyat artışlarına giden, piyasanın istikrarını bozan yaptığı davranışın cezasını çekecektir." diye konuştu.