Erdoğan'dan yeni anayasa mesajı! 100. yılda sindiremiyoruz!

Erdoğan'dan yeni anayasa mesajı! 100. yılda sindiremiyoruz!
İsimli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Yargıçları kura merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı alanında bir çok adım attıklarını belirterek, amaçlarında Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmak olduğunu söyledi.

ANKARA (İGFA) - Adli yargı, hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Yargıçları kura merasimi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 bin 821 hakim ve savcının misyon yaptığı isimli ve idari yargıda bu atama ile hakim ve savcı sayısının 23 bin 923'e çıkarılacağını açıkladı.

Adalet hizmetlerinin faal bir halde yürütülmesi için uğraş verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı süreçlerini kolaylaştırarak, kolaylaştırıp ve hızlandırdıklarını söyledi.

Yargı alanında bir çok adım attıklarını ayrıntılarıyla paylaşan Erdoğan, 21 yılda Türkiye'nin demokrasi ve hukuk standartlarını geliştirdiklerini kaydetti.

https://youtu.be/4sUys7sta14

"100. YILI DARBE ANAYASASI İLE KARŞILAMAYI İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ"

Türkiye'nin gayelerine ulaşmasının önündeki en büyük mahzur darbe eseri mevcut anayasası olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 100. yılını darbe anayasası ile karşılamış olmayı açıkçası içimize sindiremiyoruz." dedi. Erdoğan, yargı alanında 2002 yılından bu yana yürütülen güçlü çabayı sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasa ile taçlandırmak istediklerini belirteren Erdoğan, 28. Hayat devrinde önceliklerinin başında Meclisi'nde de takdiri ile Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmak olduğunu söyledi.

Konuşması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25. periyot isimli yargı birincilerine armağanlarını takdim etti.

Daha sonra yapılan kura çekimi için oluşturulan platfoma Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve öteki protokolde davet edilerek, İsimli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Yargıçlarının kura çekimleri gerçekleştirildi.