Eskişehir Porsuk Çayı yosun tuttu!

Eskişehir Porsuk Çayı yosun tuttu!
Eskişehir için hayati ehemmiyete sahip Porsuk Çayı'ndaki balık vefatları ile Beylikova'nın da kurutulması tarafındaki etraf gündemli haberleri kamuoyuyla paylaşan Eskişehir Etraf Müdafaa ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) yetkililere yeni bir gündemle seslendi.

ESKİŞEHİR (İGFA) - Kısa ismi ESÇEVDER olan Eskişehir Etraf Müdafaa ve Geliştirme Derneği, 25 Ocak 2021 tarihinde Porsuk Çayı'ndaki balık vefatlarını, 04 Ağustos 2022 tarihinde ise Porsuk Çayı'nın Beylikova’da kurutulduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı.

Şimdi ise yaptığıyeni açıklamasında, Porsuk Çayı Beylikova'nın da yosun tutmaya başladığını belirterek, çok yakında balık vefatları ile karşı karşıya kalınacağını ve bunun önüne geçilmesi için yetkililere seslendi.

Balık ölümlerinin bir etraf felaketi olduğunu anımsatan ESÇEVDER Lideri Sadık Yurtman, "Balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samuru, balıkçıl kuşlar vb doğal hayatın ziyan görmesine, Flora (bitki) ve Fauna’nın (hayvan türleri) istikrarının bozulmasına sebep olacaktır. Porsuk Çayı'nın Beylikova da yosun tutmasının nedenlerinden biride kâfi debide beslenmemesi manasını taşımakta olup, yeniden Porsuk Çayı Beylikova da kurutulacak mı sorusunu da akıllara getirmektedir. Porsuk çayı yüzeyinde oluşan yosunlar su yüzeyini büsbütün kapladıklarından ötürü güneş ışınları tabana ulaşamamakta ve eko sistemin istikrarı bozulmakta, doğal hayatı tehdit etmektedir. Bu problemler büyümeden yetkililerden bir an evvel tahlil üretmelerini bekliyoruz. ESÇEVDER olarak havamızın, toprağımızın, suyumuzun kirletilmesine, eko sistemin bozulmasına ve doğal ömrün bozulmasına karşı olduğumuzu kamuoyna açıklamaktan memnunluk duyuyoruz" sözlerini kullandı.