Esnaf madeni para bulamıyor!

Esnaf madeni para bulamıyor!
Keşan Zerzevat Bakkal ve Manavlar Odası Lider Yardımcısı Mustafa Çakır, esnafın piyasada madeni para bulamama konusunda yazılı bir açıklama yayınladı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Piyasada madeni para bulma kasveti yaşanıyor.

Konuyla ilgili Keşan Zerzevat Bakkal ve Manavlar Odası Lider Yardımcısı Mustafa Çakır, esnafın bu badiresini yaptığı yazılı açıklamayla gündeme getirdi.

Çakı, sattıkları eserlerin çoğunlukla küsuratlı fiyatlar olduğundan para üstü dönerken esnafımız madeni paraya muhtaçlık duyulduğuna dikkati çekerek, "Zaten artık bankalarda da bozuk para trafiği yaşanmıyor. Piyasaya bol ölçüde bozuk para sürülsün ki bunun tüketici ve esnafı rahatlatacağını düşünüyoruz. İnhisar eserleri, ekmek, meyve ve zerzevat, tüketimi fazla olan öteki eserler buradaki alışverişlerde para üstü çevirmede esnafımız zorlanıyor" diye konuştu.

"Madeni paraların kıymetini kaybettiği açık ve nettir" diyen Lider Çakır, "Bizde madeni paranın piyasada olmayışının iki nedeni olabilir. Para üretiminde kullanılan metallerin fiyatlarının artmasıyla birlikte maliyetler para pahasının üzerine çıkıyor. Öteki nedeni ise paranın fiyatlar karşısında bedelini kaybettiği açık ve nettir. Esnaflarımız çok kaygılı nitekim bozuk para meşakkati çekiliyor, bulamıyoruz. Bazen çok sıkıştığımız vakitlerde dükkanı bırakıp yahut pazar tezgâhımızı bırakıp, sağa sola koşup komşularda para bozdurmaya çalışıyorlar. Bilhassa müşteriye madeni para verme konusunda sorunlar yaşanıyor. Burada zorlanan, bakkalımız, manavımız, pazarcımız, perişan oluyor. Odamıza kayıtlı olan üyelerimizden alışveriş veriş yapan, nakit para kullanan vatandaşımız da bozuk para bulmakta zorlanıyor. Esnafta bu sefer bozuk para bulamadığın da müşteriden varsa kredi kartı talep ediyor lakin bu sefer de kredi kartlarından bankaya kurul veriyor. Esnaf bu sattığı eserden ne kazanıyor ki yahut para üstünü tamamlamak için eser vermek teklifini müşterisine yapıyor, bu da tüketici ve esnafın ortasını açıyor. Bazen esnaf verdiği eserden de ziyan ediyor kaygımız ortak vatandaşımızın da ve esnafımızın da hayatımıza giren vazgeçilmez olan paradır. Onsuz olmuyor onsuz da yaşanmıyor. Esnafımızın cebinde ve önlüğünde kağıt para sıcaklığını hiç yaşamadı artık metal paranın yokluğunu yaşıyor lakin para hayatın bir kesimi ve vazgeçilmezidir" dedi.