Filistin Büyükelçisi'nden Memduh Büyükkılıç'a ziyaret

Filistin Büyükelçisi'nden Memduh Büyükkılıç'a ziyaret
Filistin Türkiye Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’ye “Kudüs İçin Ayaktayız Filistin İçin Buradayız” toplantısına katılmak için gelen Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, Büyükelçi Mustafa ve beraberindeki kalabalık heyeti, Büyükşehir Belediyesi’nde ağırladı. Başkanlık makamında sıcak ve samimi ortamda geçen görüşmede Lider Büyükkılıç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, “Değerli heyetimize, büyükelçimize, buradaki her bir Filistinli kardeşimize güzel geldiniz diyorum. Kayseri üzere bu hususlara hassas olan bir kentte sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu mevzudaki hassasiyetini çok uygun biliyor, tıpkı dertleri taşıyoruz” dedi.

“YERLİ VE ULUSAL ANLAYIŞIN SESİ OLMAYA UĞRAŞ GÖSTEREN BİR ŞEHİR”

Büyükkılıç, Kayseri’nin 1,5 milyona yakın nüfusu olduğunu, 16 ilçesiyle ticaret ve sanayi ile ön plana çıkan, genel olarak yerli ve ulusal anlayışın sesi olmaya uğraş gösteren bir kent olduğunu vurguladı. Kayseri’nin değişik medeniyetlere mesken sahipliği yaptığını belirten Lider Büyükkılıç, ‘İçimizde kanayan bir yara bir türlü dindirilemedi’ diyerek Filistin konusundaki hassasiyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi Mustafa ise Lider Büyükkılıç’a misafirperverliğinden ötürü teşekkür ederek, Türk halkının Filistin davasındaki tavrından ötürü takdir ettiklerini tabir etti. Büyükelçi Mustafa, Lider Büyükkılıç’a övgülerde bulunarak, “Memduh Bey’in özgeçmişine de baktım. Çok dolu bir özgeçmişiniz var, nitekim takdire şayan. Çok saygın bir kişiliksiniz, Kayseri için çok değerli roller oynamışsınız ve oynamaya devam ediyorsunuz. Vakit ayırdığınız için müteşekkirim bize ve heyetimize. Kayseri’yi ziyaret eden herkes eden bu vilayete ne kadar izler bıraktığınızı net bir formda görecektir. Kayseri’deki gelişimi görecektir. Allah size güç kuvvet versin ve muvaffakiyetlerinizin devamını dileriz. İnşallah gelecekte de irtibatta olalım, görüşmelerimiz devam etsin ki Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Filistin’deki bir belediyemiz ortasında kardeş kent mutabakatı yapalım” tabirlerini kullandı.

Büyükelçi tertibin Kayseri’de düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

“KÖKLÜ BİR KENTE GELDİK, ESASLI BİR ÜLKEYE GELDİK”

Filistin Kurtuluş Örgütü İdare Konseyi Üyesi Ahmet Tamimi de esaslı bir kente, esaslı bir ülkeye geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Teşekkür ediyoruz öncelikle, kardeşlerimizden alışık olduğumuz sıcaklık ve hislerle karşılandık. Biz biliyoruz esaslı bir kente geldik, esaslı bir ülkeye geldik. Dünyaya 400 yıldan fazla hükmeden bir coğrafyaya geldik. Biz hiçbir vakit Fatih Sultan Mehmet’i ve Abdulhamit Han Hazretlerini unutmayacağız. Seçim devrinde bizim halkımız seçimleri dört gözle takip ediyordu ve en büyük sevinci yaşadı. Biz Filistin’den geldik, Filistin’in kalbi Mescidi Aksa’dan geldik. Mescidi Aksa her gün cani işgal yüzünden akınlara uğruyor. Bugüne kadar hiçbir şey bulamadılar ve bulamayacaklar zira onların sav ettiği mabet Filistin topraklarında değil, dünyanın diğer bir yerindedir. Bugün Filistin’de olup bitenler işgalci İsrail’in cinayetleridir. Biz bu hoş ülkeye, güçlü ülkeye geldiğimizde bu ülkenin yanımızda olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının kalpleri bizimledir.”