Galata Köprüsü 29 yıl sonra yenileniyor

Galata Köprüsü 29 yıl sonra yenileniyor
İstanbul’un en değerli merkezlerini birbirine bağlayan ve üzerinden tramvay geçen Yeni Galata Köprüsü’nde 29 yıl sonra birinci bakım yapılacak.

İSTANBUL (İGFA) - Derz değişimi ve asfalt yenileme işlerinin yapılacağı çalışma, 2 etaplı olarak gerçekleştirilecek ve toplam 40 gün sürecek. Köprüyü mümkün İstanbul sarsıntısına hazırlamayı amaçlayan işin birinci etabı, bu gece 00.00’da başlayacak. Çalışmalardan tramvay seferleri etkilenmeyecek. Otobüs seferleri ise belirlenen süreksiz güzergâhlardan yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, 1994 yılında inşa edilen 490 metre uzunluğundaki ve 42 metre genişliğindeki Yeni Galata Köprüsü’nde çok kıymetli bir çalışmaya imza atıyor. Üzerinde 3x2 şeritli yol ile tramvay çizgisi bulunan köprü, 29 yıl sonra yapılacak “Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı” ile muhtemel İstanbul sarsıntısına hazırlanacak.

Planlanan çalışmalarla, köprüdeki yapısal ömrünü tamamlamış hasarlı genleşme derzlerinin, tamirat ve yenileme çalışmaları yapılacak.

Köprünün açılır kapanır çelik tabliyeleri üzerinde geçmişte yapılan asfalt tamiratlarının da baskül sistemine (açılır-kapanır sistem) fazla tartı yaptığı, bu nedenle meseleler oluşturduğu tespit edildi. Yapılacak çalışma ile hem açılır kapanır çelik tabliyeler üzerindeki bu gereksiz yük alınacak. Hem de çelik köprü tabliyesine uygun, güneşte erimeyen trinidad asfalt imalatı yapılacak.

Yine iş kapsamında, yıllar içerisinde teknik ömrünü tamamlayan deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım katmanı sökülerek yenilenecek. Yapılacak çalışmalar ile Yeni Galata Köprüsü’nün teknik ve işletme ömrü uzatılacak, mümkün bir sarsıntıya karşı direnci artırılacak.

TRAFİK AKIŞI SÜREKSİZ OLARAK DEĞİŞECEK

Çalışmalar kapsamında Galata Köprüsü’nde, birinci etapta Karaköy – Eminönü istikameti, ikinci etapta ise Eminönü - Karaköy istikameti trafiğe kapatılacak olup trafik akışı alternatif güzergâhlar ile sağlanacak.

13 Ağustos Pazar gecesi 00.00’da (cumartesiyi pazara bağlayan gece) başlayacak ve 20 gün sürecek birinci etapta, Karaköy’den Eminönü istikametine gidecek araçlar Karaköy’den Tersane Caddesi’ne yönlendirilerek. Atatürk Köprüsü’nü takiben Unkapanı Kavşağı ve Ragıp Gümüşpala Caddesi üzerinden Eminönü istikametine ulaşım sağlanacak.