Gaziantep'ten çiftçilere 'selektör' katkısı

Gaziantep'ten çiftçilere 'selektör' katkısı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı iş birliğinde mahallî çeşitleri korumak, bölgelere has çeşitleri çoğaltmak ve cet tohumlarını yaygınlaştırmak gayesiyle Şahinbey, Şehitkamil, Yavuzeli, Araban, Oğuzeli, İslahiye ve Nurdağı ilçe belediyelerine çiftçilerin kullanması için tohum eleme (selektör) makineleri dağıtıldı.

GAZİANTEP (İGFA) - Gastronomi ve Ziraî Eğitim Merkezi’nde “Tohumla Yeşeren Umutlar” projesi kapsamında düzenlenen dağıtım merasiminde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, selektör makinelerinin tarladan çıkan doğal eseri, yabancı tohumlar ve istenmeyen eserlerden temizleme sürecini izledi, bilgi aldı.

Saatte 2,5 ton tohum sürece gücüne sahip makineleri yakından inceleyen Lider Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmada, eserlerin elde edildikten sonraki kalitesinin ve rekoltesinin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Başkan Şahin, besin konusunun ülkelerin ulusal güvenlik sıkıntısı haline dönmüş olduğuna değinerek, “Bizim besin konusunda kendimize yetebilmemiz çok değerli. Selektör makineleri öncesinde insanımız yıllardır, eleme sürecini zati yapıyordu. Lakin çok vakit alıyordu. Çok emek istiyordu. Bu yüzden besine dayalı makineleşme çok değeri. Bugün bu selektör makineleri sayesinde umudumuz daha da arttı” dedi.

Selektör makineleriyle tohumluk arpa, zayıf arpa çavdar, orta-zayıf buğday, mercimek taş kırıktane ot tohumu üzere eserlerin ayrıştırıldığını anlatan Şahin, “Burada ayrıştırılan eserlerimizi görebiliriz. Her bir çuvalda ziyanlı eserlerden tutunda, randımanı yüksek tohumlara kadar birçok eseri görebiliyoruz. Hasebiyle bunu insan eliyle ayırmaya kalktığınız vakit bu süreç aylar sürebiliyor. Makinelerle yaptığımızda da 10 dakikada süreç tamamlandı ve 5 farklı eser elde ettik. Bunların her biri de hayvan yemi olarak kullanılıyor. O yüzden bu eserlerin her birinin farklı alıcıları da olacak” diye konuştu.

Şahin, her çiftçinin bu makineleri kendi ekonomik gücüyle almasının sıkıntı olduğunu aktararak, “Birçok ilçeden gelen, zelzele bölgelerinden gelen birçok arkadaşımız var ortamızda. Esasen güç kaidelerde üretim yapılıyor. Biz makineleşmeyle çiftçilerimizin işini kolaylaştırıyoruz” sözünü kullandı.

TOHUM ELEME MAKİNELERİYLE ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK!

Yavuzeli Belediye Lideri Mustafa Kemal Sakaroğlu ise dağıtımı yapılan selektörler sayesinde rekoltenin yükseleceğini lisana getirerek, “Yavuzeli’ndeki çiftçilerimizin büyük çoğunluğu küçük çiftçiler. Yani sahip oldukları tarım yerleri 10,20,30 dönüm aralığında değişiyor. Bu nedenle küçük ziraî topraklara sahip çiftçilerimizin randımanı artırması çok kıymetli ve selektör üzere maliyeti yüksek makineleri alma gücüne sahip değil. Bu manada bu selektör makineleri çok kıymet arz ediyor” diye konuştu.

Bereketli hilalin ortasında, özel bir yerde olduklarını söyleyen Oğuzeli Belediye Lideri Mehmet Sait Kılıç, “Dünyadaki tahılın en özelleri bu bölgede üretiliyor. Münasebetiyle burada üretilen eserleri, teknolojiyle entegre ettirdiğimiz vakit vatandaşımız emekten ve masraftan tasarruf edebiliyor. Bu manada selektör dağıtımlarını değerli buluyorum” biçiminde konuştu.

Nurdağı Belediye Lideri Yakup Bahar, eserlerin yabancı tohumlardan temizlenmesine imkan veren ve selektörlerin çiftçilere ulaştırılmasında büyük emeği olan herkese, başta Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu.

Araban Belediye Lideri Hasan Yanlışsız da tohum eleme makinesinin ilçeye kazandırılmasının çok kıymetli olduğuna dikkati çekerek, makinelerinin çiftçiye hasat devrinde büyük katkı sağlayacağını vurguladı.