Gaziantep'ten 'toplu' açıklama... 65+ yaş için iptal kelam konusu değil!

Gaziantep'ten 'toplu' açıklama... 65+ yaş için iptal kelam konusu değil!
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, birtakım medya kuruluşlarında ve çeşitli toplumsal medya mecralarında son günlerde 65 yaş üstü vatandaşların fiyatsız seyahat haklarının sona erdiği, artık fiyat ödeyecekleri savlarıyla ortaya çıkan haberler münasebetiyle açıklama yaptı.

GAZİANTEP (İGFA) - Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Dayanağı Ödemesine Ait Yol ve Asıllar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ilişkin kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına gelir takviyesi ödendiğine dikkati çekti.

"65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN İPTAL KELAM KONUSU DEĞİL"

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarıyla günlük taşınan 600 bin yolcunun yüzde 14'ü 65 yaş üzeri ve özgür biniş hakkı bulunan yolculardan oluştuğuna vurgu yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yazılı açıklamasında, "65 yaş üzeri ve hür biniş hakkı bulunan yolcuların her binişi için kişi başı 5 TL toplu taşıma araçlarına (Özel Mavi Halk Otobüsleri ve Özel Sarı Halk Otobüsleri) dayanak ödemesi yapılmaktadır. 65 yaş üzeri vatandaşlara tanınan toplu taşıma araçlarını fiyatsız kullanma haklarında rastgele bir iptal kelam konusu değildir. Toplu taşıma araçlarına (Özel Mavi Halk Otobüsleri ve Özel Sarı Halk Otobüsleri) 65 yaş üzeri ve hür biniş hakkı bulunan yolcular alınmadığında yahut para istenildiğinde ALO 153 üzerinden araç plakası ile şikayette bulunulduğu taktirde cezai süreç acilen uygulanacaktır" tabirlerini kullandı.