Hasat öncesi Keşan'dan 'zirai' davet: “Çiftçimize dayanak arttırılmalı”

Hasat öncesi Keşan'dan 'zirai' davet: “Çiftçimize dayanak arttırılmalı”
Keşan Ziraat Odası Lideri Hasan Şen, İGFA Edirne Temsilcisi Erdoğan Demir’e, buğday hasadı ve ayçiçeği hasadı öncesi değerli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Buğday hasadının yüzde 99'a yakının tamamlandığı Keşan'da Ziraat Odası Lideri Hasan Şen, oluşturulan yeni alım noktasının çiftçiye bir nefes aldırdığını, üretici bazında depolarda eza yaşanmadığını kaydewtti.

Randevu sistemi zorlansa da LİDAŞ depolarında alımlar sıkıntısız devam ettiğini kaydeden Lider Şen, özel açıklamalarda bulundu.

25 Temmuz tarihi prestiji ile TMO’nun siloları açmasıyla üreticilerin rahatladığına dikkati çeken Lider Şen, "Son 2 yıldan bu yana un fabrikası sahibi şahısların çiftçilerimizin yanında olmadığını gözlemlemekteyiz. Fabrikatörlerle devlet ortasında fiyat farkı, yani fabrikatörün buğdayı ucuza devletin ise daha değerliye alması çiftçinin yaşadığı yığılmanın en büyük nedenlerindendir. İlçemizde 230 bin dönüm buğday ekilmekte ve dönüm başına 500-600 kilogram buğday üretilmektedir, ilçemizde üretilen toplam buğday ölçüsü da 215-230 bin ton arasındadır” diye konuştu.

1 KİLOGRAM AYÇİÇEĞİNİN MALİYETİ 8.6 TL

Şen, ayçiçeği ekilişlerinin ilkbahar yağışlarından dolayı geç yapıldığına da vurgu yaptı.

Lokal yağışların tabandan gelişim devresinden sonraki sıcaklar,kışın kurak geçmesi, topraktaki suyun azalması ve çok sıcaklar nedeniyle bitki gerilime girdi ve 80-90 cm’e geldiğinde çiçek açtığını kaydeden Oda Lideri Hasan Şen, "Yapılan incelemelerde bu yıl kıraç olan yerlerde evvelki yıllara nazaran randıman düşüklüğü yaşanacak diye varsayım ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kıraç yerlerde dönümünden 180-200 kg ayçiçeği alınırken bu yıl birebir yerden 80-100 kg ortasında eser alınması bekleniyor. Bölgemizde ayçiçeği hasadı 15 Ağustos üzere başlar. İlçemizde 1 kilogram ayçiçeğinin maliyeti 8.6 TL’dir. Biz hem bu sayı göz önüne alınarak hem de 2023 yılında girdi maliyetleri olan gübre, mazot, tohumluk ve zirai ilaçlara gelen artırımların göz önüne alınarak çiftçiyi rahatlatacak bir taban fiyat açıklanmasını bekliyoruz“ dedi.

Çiftçiye verilen gübre, mazot desteklemelerinin de arttırılması gerektiğini belirten Şen, “70 kuruş olan 2022 primlerinin ödenme vakti geliyor. Çiftçinin desteklenmesi gerekiyor, büyük bir iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle buğday ve ayçiçeğinde ekimler geç yapıldı. Şu anda yaşadığımız kuraklık toplumumuz için de geçerli üreticiler içinde geçerli. Ayçiçeği borsalarda 14 TL’den süreç görüyor, Trakya Birlik ayçiçeğini 2022 yılında 12.5 TL’den almıştı. 2022 gübre mazot desteklenmelerinin hala ödenmedi. Devletimizce hazır bu ödemeler yapılmamışken burada çiftçimize bu dayanakları arttırarak bu ödemeleri yaparsa bu çiftçimize can suyu olur. 2023 yılında da gübre ve mazot artırımlarından ötürü üreticilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için ÖTV ve KDV kaldırılmalı. Dayanağın yüzde 50’si de devletimiz tarafından yapılmalıdır" diye konuştu.