Hatay İskenderun'da riskli kaidelerde altyapı yenilemesi

Hatay İskenderun'da riskli kaidelerde altyapı yenilemesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun ilçesinde 6 Şubat Depremi'nde ziyan gören ve kullanılmaz hâle gelen içme suyu sınırlarında bakım, tamirat ve yenileme çalışmaları yaparak vatandaşların pak suya kavuşması için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

HATAY (İGFA) -Hatay Büyükşehir bünyesinde hizmet veren HATSU takımları, İskenderun’da hayli dik ve kayalık bir bölgede bulunan Değirmendere su isale çizgisini çok güçlü coğrafik kurallar altında onardı.

Değirmendere su isale sınırı tamir çalışmalarında sona gelindiğini söz eden HATSU yetkilileri, “Patlamış çelik su borularının büyük kısmı değişti. Depolara kısa vakitte suyumuz ulaşacak. Karayılan, Azganlık, Sarıseki, Denizciler, Bekbele, Akarca ve Kavaklıoluk Mahallerinin su meselesini ortadan kaldırmış olacağız. En kısa vakitte insanlarımız pak içme suyuna kavuşacak” bilgisini verdi.

Yığıntılar ve çöküntüler altında kalan şebekenin çok ziyan gördüğünü lisana getiren HATSU yetkilileri, “Çalışma yaptığımız alan dik yamaçların ve sarp kayalıkların olduğu çok tehlikeli ve riskli bir yer. Bölgenin dağlık ve engebeli olması takımların erişimini ve çalışmalarını zorlaştırdı. Birçok yerde şiddetli coğrafik koşullar altında özveriyle çalışıyoruz. Mal ve can kaybına sebep olmamak için çok dikkatli hareket ediyoruz. Kimse ziyan görmesin diye iğneyle kuyu kazar üzere çalışıyoruz.” dedi.

Deprem felaketi nedeniyle İskenderun Değirmendere bölgesinde su isale çizgisinin büyük hasarlar aldığını hatırlatan HATSU yetkilileri “Gece gündüz demeden alandaki çalışmalarımızı tamamlamaya uğraş ediyoruz. 7 mahallemize su iletimini sağlayan yaklaşık 9 bin metre uzunluğundaki 500’lük çelik ve 225’lik polietilen borularında tamir çalışmalarının 8 bin 850 metrelik kısmı büsbütün bitti. 150 metrelik bir kısım kaldı, birkaç günde bu bölge de bitecek, hemşehrilerimize iyi olsun” diye konuştu.