Hatay takviye davetini yineledi... Siyaset yapılacak vakitte değiliz!

Hatay takviye davetini yineledi... Siyaset yapılacak vakitte değiliz!
Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında 6 şubat sarsıntısının akabinde Hatay’ın son durumu hakkında bulunarak takviye davetinde bulundu.

HATAY (İGFA) - Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, 6 Şubat sabahına çok hüzünlü halde uyandıklarını belirterek, Hatay’da 96 bin 654 tane bina ya ağır hasarlı ya da acil yıkılacak durumda olduğunu belirterek, 23 bin 65 insanımızı zelzelede kaybettiklerini, kimliği tespit edilemeyenlerin yanı sıra 210 kayıp vatandaşın varlığının olduğunu anımsattı.

Depremin birinci gününden itibaren Hataylı vatandaşların yanında olduğunu ve yaraları sarmak emeliyle çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Savaş, “Depremin akabinde altı ay geçti. İnsanlarımızı ayakta tutmaya çalışarak her vakit yaralarını sarmaya çalıştık. Zelzelenin birinci vakitlerinde gerek yurtiçi gerekse yurtdışından bilhassa besin konusunda çok fazla dayanaklar aldık. Lakin gün geçtikçe de yardımlar ve takviyeler azalmaya başladı. Hatay’ın kalıcı meselelerinin da çözülmesi gerekiyordu. En fazla okul, konut ve iş yerlerine muhtaçlıklar var. Tüm bunları kısa mühlet içerisinde yapmak biraz güç lakin biz birinci 10 günde planlamalar yapmaya başladık” açıklamalarında bulundu.

“HATAY’IN EN BÜYÜK EKSİĞİ BARINMA, İŞ YERLERİ VE OKUL İHTİYACI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüşmelerinin olumlu bir biçimde devam ettiğini de kelamlarına ekleyen Lider Savaş, “ Sayın Bakanımız ile işler hızlandı. Şu anda bakanlık tarafından 30 bin 749 bina yapılması için ihaleye çıkıldı. Hatay’da 220 bin konut yapılacağı konuşulmakta. Bu konutları bitirme bahtımız yok. Lakin bir yerlerden başlanması kıymetli. Süreksiz iş yerleri yapıldı ve okullar açılsın diye de çalışmalar yapılmaya başlandı. Hatay’ın en büyük eksiği barınma, iş yerleri ve okul ihtiyacıdır” dedi.

Hatay’ın daha sağlam ve sağlıklı yapılanması için çalışmalar gerçekleştirildiğini de söyleyen Savaş, Daha inançlı ve sağlıklı yapılanmanın olmasını istediklerini belirterek yeri makus yerlerde inşaata müsaade verilmemesi, kentin makul bölgelerinde inşaat katsayısının azaltılması ve daha sert toprak yerde yapılanma için bakanlıklarla görüşmeler yaptıklarını da açıkladı.

“ALTYAPIMIZ ÇOK ÖNEMLİ HASAR ALDI”

Depremin tesiri ve yerinde ayrıştırma yapılması nedeniyle kentin altyapısının önemli hasar aldığını de belirten Lütfü Savaş, “ Hatay’ımızın birçok noktasında altyapımız çok önemli hasar aldı. Birinci günden beri altyapı problemlerini gidermek hedefiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Su kuyularımız kurudu ve borularımız kırıldı. Bütün takımlarımızla sahalardayız ve altyapıyı da ayağa kaldırmak için çalışıyoruz” dedi.

Hatay’ın yaşadığı bütün badirelerin giderilmesi hedefiyle hükümetin ve bütün kurumlardan takviye beklediklerini söyleyen Savaş şöyle konuştu: Zelzele bölgelerinde sekiz bakanlığın Kızılay ve AFAD’ın da devreye girerek gücümüzün yetmediği yerlerde bizlere dayanak olması ve el uzatmaları lazım. Ekonomik dayanağa de gereksinimimiz var. Hatay’daki bütün kurumlar artık depremzede. Bu kadar ağır travmaya çok büyük ekonomik takviye gerekiyor. Antakya ve Defne’deki bütün mahallelerimizin altyapısı gitmiş durumda. Ayrıştırma çalışmaları yerinde yapıldığı için de bu kadar fazla yaşanan altyapı problemlerine yetişemiyoruz. Vilayetler Bankası, AFAD ve DSİ’den dayanak aldık lakin bize daha fazla takviye lazım”

Savaş, kentteki esnaftan iş adamlarına, sanatkarlardan kamu kurumlarına kadar herkesin çok sıkıntı durumda olduğunu da belirterek Hatay’ın bir an evvel Hatay’ın ‘Afet Bölgesi’ edilmesi gerektiğini söyledi.

“SİYASET YAPILACAK VAKİTTE DEĞİLİZ”

Başkan Savaş konuşmasının devamında, “ Cumhuriyet tarihinin en büyük sarsıntısını yaşadık. Bu çaba topyekün olması lazım. Hükümetin bize ve zelzeleden etkilenen öbür belediyelere de dayanak vermesi lazım. İş yükümüz 12 kat artmışken tek başımıza bu külfetlerin altından kalkma ve finanse etme durumumuz yok. İktidar partisinin milletvekilleri Hatay’ın değil de diğer ülkenin temsilcileri üzere tenkit yapıyorlar. Siyaset yapılacak bir vakitte değiliz. Siyaset yapmak yalnızca bizi değil Hatay halkını da çok üzer. Daima birlikte kentimizi ayağa kaldırmamız lazım” tabirlerini kullandı. M ÖNCESİNDE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ÇALIŞMALAR VE PROJELER İÇİN BAKANLIKTAN BİR CEVAP ALAMADIK”

6 Şubat Depremi’nden evvel kıymetli çalışmalar yaptıklarını ve projelerini de ilgili bakanlıklarla paylaşmış olmalarına karşın hiçbir cevap almadıklarını da açıklayan Lider Savaş, “ Birbirimizi dinleyerek anlasaydık bu kadar insanımız hayatını kaybetmeyecekti. Bu nedenle her vakit önlemler alınması lazım. Yaşanılan sarsıntısı unutmayalım, unutturmayalım. Bu birinci değil son da olmayacak. Bizden sonraki jenerasyonlara sağlam ve sağlıklı yapılar bırakmak için de herkes üzerine düşen vazifesi yapması lazım” dedi.