Hatay'da bilimsel çalışmalar sonlanmak üzere

Hatay'da bilimsel çalışmalar sonlanmak üzere
Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağlı ve Defneli hemşehrileri ile buluştu.

HATAY (İGFA) - Depremden en çok etkilenen ilçelerde ziyaretlerini sürdüren Savaş, Defne ilçesine bağlı Toygarlı, Gültepe ve Yeniçağ ; Samandağ ilçesine bağlı Yenimahale Mahallesi’nde vatandaşların ve esnafların problemlerini dinledi.

Hatay’da sarsıntıdan ötürü çok önemli yıkım ve kayıpların yaşandığını belirten Lider Savaş, sarsıntının birinci günlerinden itibaren kentin tekrar planlanması için başta Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri olmak üzere bilim insanları ile çalıştıklarını vurguladı. Savaş Ağustos ayı içinde tüm planlamaların bir çalıştay ile kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. Savaş, ‘Bilim insanları ile yaptığımız çalışma sonlanmak üzere çok kısa vakitte açıklayacağız’’ dedi.

Vatandaşların sorularını yanıtlayan Lider Savaş, "Depremden en çok Antakya, Samandağ, Defne ve Kırıkhan etkilendi. Yalnızca Antakya’da maalesef 30 mahalle neredeyse yok oldu. Konut üretimi için de 100 metreye kadar 500 bin hibe başka 500 bin ise sizlere krediler verilecek. Orta hasarlı binalar hakkında şimdilik net bir durum kelam konusu değil. Trafik sıkıntıları için de çağın vaktine uygun planlama yapmamız lazım. Gelecek kuşaklarımıza hoş bir kent bırakmamız lazım. Birinci günden beri sizler için sahalardayız. Ankara ve İstanbul’dan bilim insanları ile de kentimiz için aylardır çalışıyoruz. Hatay’ı sağlıklı bir halde ayağa kaldırmamız lazım. Maksadımız daha sağlıklı ve çağdaş bir kent kurmak” dedi.

Depremden ötürü oluşan altyapı sıkıntılarını da dinleyen Lider Savaş, tahlil noktası konusunda da yetkililerden bilgiler aldı.