Hereke Halısı KO-MEK'le hayat buldu

Hereke Halısı KO-MEK'le hayat buldu
Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan Hereke halısı dokumacılığı KO-MEK sayesinde tekrar canlandı

KOCAELi (İGFA) - Unutulmaya yüz tutmuş, ünü dünyaya yayılan tarihi Hereke Halısının yaşatılması ve dokuma ustalarının yetiştirilmesi için kolları sıvayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.

Geçmişte kıymetli zanaat kısımlarından biri olan ve her meskenden makas sesinin geldiği Hereke’de artık neredeyse halı dokumacılığı yapan aile kalmadı.

Milli Saraylar Başkanlığı bünyesinde Hereke halısı dokuyan usta ve çıraklar dışında bu işi temelinden öğreten bir çıraklık okulunun ya da meslek alanının olmaması Hereke halısının geleceğini tehlikeye sokmuştu. KO-MEK’in geçtiğimiz yıllarda Hereke, Yarımca ve İlimtepe kurs merkezlerine kurduğu tezgahlar ve alanında uzman eğitmenlerle verdiği eğitimler sayesinde kısa müddette bu alanda çalışabilecek onlarca çırak ve usta yetiştirilerek hem istihdama katkı sağlandı hem de Hereke halısının geleceğine yönelik kıymetli adımlar atıldı.

İPEK HALI DOKUMADA 287 KURSİYER

Alanında uzman eğitmenler ve tam donanımlı sınıflar eşliğinde eğitimlerine devam eden KO-MEK verdiği eğitimler sayesinde onlarca vatandaşın Ulusal Saraylar Başkanlığının açtığı imtihanda başarılı olup çalışmasına vesile oldu. İlmek atma, çekiç vurma, desen hazırlama, ip seçme ve örgü tertibi üzere birçok alanda eğitim alan kursiyerler kendilerini yetiştirerek birer halı ustası olabiliyor. Şimdiye kadar KO-MEK Hereke İpek Halı Dokuma branşında 287 kursiyer eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı.

Körfez bölgesindeki bayanların ilgi gösterdiği, inceliği, bölümü, kullanılan gereci ve desenleriyle dünyada ün kazanmış tarihi Hereke halısının yaşatılmasına katkı sağlayan KO-MEK kursiyerleri sabahın erken saatlerinde kurs merkezlerine gelerek halı tezgâhının başına oturuyorlar. Günde binlerce ilmek atarak en fazla 2-2,5 santimetre dokuyan kursiyerler eğitmenlerinin eşliğinde en yeterlisi olmak için çalışıyorlar.