İGF Genel Lideri Mesut Demir Cadde TV'nin konuğu oldu

İGF Genel Lideri Mesut Demir Cadde TV'nin konuğu oldu
İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Lideri Mesut Demir, Cadde TV'de "Yekpa Ahmet ile Durum'da Bugün" programına katıldı.

BURSA (İGFA) - İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Lideri Mesut Demir, Cadde TV'de canlı yayınlanan "Yekpa Ahmet ile Durum'da Bugün" programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İnternet ve lokal basının sıkıntılarını ve taleplerini 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı hasebiyle canlı yayın aracılığıyla bir kere daha gündeme getiren İGF Genel Lideri Mesut Demir, çıkarılan internet gazeteciliği yasası ile birlikte gerek İrtibat Başkanlığı, gerekse Basın İlan Kurumu'nca yönetmeliklerindeki değişiklikler ve ahenge yönelik ağır kuralların hemen hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

İGF olarak daha evvel de kurumlara ilettikleri üzere Basın İlan reklamlarında tekil ziyaret ve tıklanma aramak yerine BİK’in kendisine ilişkin uygulamasının etkin hale getirilmesi, yani kodlu reklam sistemiyle reklam görüntülenmesine nazaran ödeme halinin belirlenmesi koşul olduğunu belirten Demir, "Basın İlan için medyalardan istenilen tekil ziyaret ve sayfa görüntülenme sayıları da kesinlikle düşürülmelidir. Basın İlan Kurumu’nun medyalardan reklam kurulu olarak aldığı yüzde 15’lik oran, basın reklamlarından kaldırılmalı ya da yüzde 5’e düşürülmelidir. Sonuç itibariyle Basın İlan Kurumu'nun ticari kurumdan öte medyalara reklam takviyesi sağlayan kurum olarak kurulduğu unutulmamalıdır" diye konuştu.

İGF bünyesinde oluşturulan İGF Haber Ajansı (İGFA) ile medyalara takviye olmak hedefiyle kurulduğunu belirten Demir, devletin kurumu olan Anadolu Ajansı'nın da çok cüzi ölçülerle Anadolu'ya dayanak olması gerektiğini kaydetti.

Haber sitesi yerine haber portalı olunması gerektiğini tabir eden Demir, haberlerin internetten okunma oranının yüzde 98 olduğunu ve bunun da yüzde 90'ının cep telefonları aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Bursa merkezli internet medyalarından kuruluş sürecinde yer aldığı bursadabugun.com ve herkesduysun.com 'un yayıncılıkları ve içeriklerine ait de bilgiler veren Demir, programda ayrıyeten Bursa'nın tarihi, kültürü, turizmi ve endüstrisine yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

https://youtu.be/ktn6G5LfgGw