İkinci elde dolandırıcıların tuzağına düşmeyin!

İkinci elde dolandırıcıların tuzağına düşmeyin!
İkinci el araç piyasası son derece hareketli geçişler yaşıyor. Son yıllarda otomatik vites araçlar, manuel araçlara nazaran daha çok tercih ediliyor. Pekala ikinci el araç piyasasında hile ve dolandırıcılara kanmadan sağlam bir formda araç satın almak için nelere dikkat etmeliyiz?

Esmanur GÜLBAHAR - Onur POLAT - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Otomotiv kesimi esnafı Sadrettin Şengül, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklamalarda bulundu.

İkinci el araç satın alırken kurumsal firmaların değerli olduğuna dikkat çeken Şengül, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında otomobilin bakım geçmişi ve otomobilin üzerine yapılmış hasar tamiri geldiğine dikkati çekerek, "Tabi ülkemizde bunların tespit edilmesi gereken yerler ekspertiz noktalarıdır. Müşteri, alacağı aracı ekspertiz noktasına götürüyor ama ekspertiz merkezlerinde de görünmeyen birtakım hasarlar oluyor. Müşterinin bu türlü durumlardan kaçabilmesi için arabasını satın aldığı yer çok değerlidir. Araç satın alırken, kurumsal yerleri yahut o kentin bilindik araç alım-satım yapan firmalarını tercih etmeleri, müşteriyi araç satın aldıktan sonra karşısına çıkabilecek arızalar ve çözülemez sorunlar karşısında koruyacaktır. Kaçınılması gereken yerler al-sat yapan yerlerdir. Kurumsal yerleri tercih etmeliler" diye konuştu.

“EN ÇOK SORUN OTOMATİK ARAÇLARDA”

En sık karşılaşılan sorunların otomatik araçlarda olduğuna değinen Sadrettin Şengül, "Son devirde otomatik araç satışları arttığı için bu ikinci el arabaya de yansıdı. Alacağımız araç otomatik vites ise, sorunlar çıkıyor. Bu sorunlar ekspertiz firmasında anlaşılamayabiliyor. Sonradan sorun çıkıyor, bunlar da büyük maliyetli tamiratlar oluyor. En çok dikkat edilmesi gereken mevzulardan biri de arabası otomatik tercih edecekseniz kesinlikle markanın ilgili bir özel servisine ya da yetkili servisine götürüp o otomatik vitesin geçmişine baktırmak. Zira bugün o tamirlerin ortalama maliyeti 40 bin TL’den başlıyor. Bu sayılar, ikinci el araba alanlar için çok küçük sayılar değil" dedi.

https://youtu.be/cj_N7zI1tp4