İMO Bursa'dan ulaşım artırımlarına reaksiyon

İMO Bursa'dan ulaşım artırımlarına reaksiyon
Bursa’da ulaşım fiyatlarına yapılan artırım sonrası İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nden “Toplu ulaşıma artırım yapmak kolaycılıktır” açıklaması geldi.

BURSA (İGFA) - Bursa'da uzun sınır tam bileti 9,40 liradan 13,50'ye, indirimli 8,75'ten 12,50 liraya, öğrenci 4,70'ten 7 liraya, Bursa Hafif Raylı Sistemi (BHRS) tam bileti 8,15'ten 12 liraya, indirimli 7,50'den 10,50 liraya, öğrenci ise 3,75'ten 6 liraya yükseltildi. İMO Bursa Şubesi İdare Heyeti, orta ve düşük gelir düzeyli vatandaşların hakkının korunması ve ekonomik durumun faturasının onlara çıkarılmasının engellenmesi gerektiğini belirtti.

Toplu taşımanın bir kamu vazifesi olduğunu vurgulayan İMO Bursa Şube İdare Heyeti, şu açıklamalarda bulundu:

“Toplu taşıma yalnızca halkı bir yerden bir yere taşımak değil; hava kirliği, kent içi trafik sorunu, otopark sorunu, ithal edilen akaryakıtın azalması üzere birçok ögesi içinde barındırmaktadır. Toplu taşımaya artırım yapmak kolaycılıktır. Belediyeler toplu taşıma şirketlerini salt kar/zarar hesabı ile yönetemez. Yönetmemelidir. Toplu taşımaya artırım yapma kolaycılığı yerine yatırımlarda gereksinim ve öncelik eksenli düşünmek, tasarruf etmek, önceliği olmayan yatırımları yapmamak ya da ertelemek çok daha aktif sonuç verecektir.”

TOPLU TAŞIMADA TASARRUFLU VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YÖNTEMLER

Toplu taşımada daha tasarruflu ve sürdürülebilir usullerin tercih edilebileceğini tabir eden İdare Konseyi şunları söyledi: “Türkiye Paris İklim Muahedesini imzalayarak 2030 yılına kadar karbon ayak izini azaltacak tedbirler alacağına dair karar aldı. Bu yolda Bursa olarak değerli adımlar atabilir ve öncü olabiliriz. Elektrikli otobüs üreten Bursa’nın toplu taşıma filosunun karbon salınımı az, çevreci ve uzun vadede ekonomik toplu taşıma araçlarına evirmesi kıymetli bir adım olabilir.”