İnegöl 7,2 şiddetinde sallandı! Senaryosu gerçeği aratmadı!

İnegöl 7,2 şiddetinde sallandı! Senaryosu gerçeği aratmadı!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde belediye ve Doğal Afetler Arama Kurtarma Takımı (İNDAK) iş birliğinde gerçeğini aratmayan zelzele tatbikatı gerçekleştirildi. Hazırlanan senaryoya nazaran merkez üssü İnegöl olan 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı yaşanırken, cansız modeller 140 kişilik grup tarafından kurtarıldı.

BURSA (İGFA) - İnegöl Belediyesi ile İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Grubu (İNDAK), 17 Ağustos sarsıntısının yıl dönümü öncesi zelzele gerçeğine dikkat çekmek ve bu hususta bir farkındalık oluşturmak ismine gerçeğini aratmayan bir zelzele tatbikatı gerçekleştirdi.

İNDAK’ın arama kurtarma vazifelilerinin afetlere tam manasıyla hazır olması niyetiyle yapılan tatbikat, hazırlanan senaryo üzerinden birebir uygulanarak gerçekleştirildi. Arama kurtarma çalışması ise hafta içi yıkım çalışması başlayan Yazıcılar Sitesi kentsel dönüşüm alanında yapıldı. Burada yıkım öncesi binalara yerleştirilen cansız modeller takımlar tarafından enkaz altından kurtarıldı.

Hazırlanan senaryoya nazaran; 12 Ağustos Cumartesi günü sabah 05.35’te merkez üssü Bursa’nın İnegöl ilçesi olan 7.2 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi.

Yıkıcı hasarın yaşandığı sarsıntı sonrası AFAD tarafından acil takviye istenmesi üzerine, 140 kişilik İNDAK takımı 06.00’da dernek merkezinde toplanıp müdahale için bölgeye hareket etti. Arama kurtarma çalışması yapılan bölgede İNDAK’ın yanı sıra sıhhat takımları ile belediye grupları ve 11 araç hazır bulundu. Enkaza girerek çalışmaları başlatan takımlar, tatbikat mühletince 5 canlı kurtardı. 7 kişinin ise cansız vücudu enkazdan çıkarıldı.

KAHRAMANMARAŞ ZELZELESİ HATIRLATMASI

Enkazdan kurtarma çalışmalarını İnegöl Belediye Lideri Alper Taban’da İNDAK Lideri Ömer Gürkan ile birlikte alanda takip etti. Bu sırada tatbikata ait açıklama yapan Lider Alper Taban, “İNDAK grubumuzla birlikte Yazıcılar Sitesinde canlı sarsıntı tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz yakın tarihlerde yaşadığımız bir Kahramanmaraş sarsıntısı var. Burada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

DAHA FAZLA PROFESYONELE GEREKSİNİMİMİZ VAR

Deprem devrinde daha fazla profesyonele gereksinim olduğunun ortaya çıktığını söz eden Lider Taban, şunları kaydetti:

“Tatbikatı gerçekleştirdiğimiz bu alan geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşümle ilgili yıkım çalışmalarının başladığı alan. Biz burada İNDAK ile bir canlı tatbikat gerçekleştirmiş oluyoruz. Yıkım çalışmaları başlamadan evvel bina içerisine cansız modeller, birtakım eşyalar yerleştirildi. Bunların burada profesyonel takımlar tarafından kurtarılmasıyla ilgili çalışmaları şahsen canlı olarak yaşamış ve yaşatmış oluyoruz. Biz sarsıntı devrinde gördük ki daha fazlaca profesyonele gereksinimimiz var. İNDAK’ta kentimizde istekli olarak kurulmuş bir sivil hareket. İnegöl Belediyesi olarak bizler de onlara takviye olmaya çalışıyoruz, bu süreç içerisinde ilerlemelerine katkı sunmaya çalışıyoruz. Muhtemel bir zelzelede profesyonel takımlar eliyle bu müdahaleleri gerek kendi bölgemizde gerekse de öteki bölgelerde yaşanacak sorunları inşallah İNDAK ile çözmeye çalışacağız.”