İsimli Bilim uzmanlarına talep artıyor

İsimli Bilim uzmanlarına talep artıyor
Ülkemizde son periyotta yükselen ve cazip meslek fırsatları sunan alanlardan biri de İsimli Bilimler. Cürüm oranlarının artışı ve hatayla çabadaki muhtaçlık, İsimli Bilim Uzmanlarına olan talebi artırıyor.

İSTANBUL (İGFA)- Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve İsimli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, üniversite tercih devrinde öğrencilere İsimli Bilimler alanını ve meslek imkanlarını anlattı. Atasoy, “Suçla çabada aktif bir rol oynamak ve adalet sistemine katkı sağlamak isteyenler için İsimli Bilimler ve Otopsi Yardımcılığı eğitimi cazip meslek seçenekleri sunuyor.” dedi.

Suç oranları arttığında, isimli bilimlerin daha fazla cürüm olayını çözme, kanıt tahlili ve hatayla uğraşta kullanıldığını tabir eden Atasoy, “Suçlarla çabada ve hatalıların tespitinde isimli bilim uzmanlarının bilgi ve marifetleri büyük ehemmiyet taşır. İsimli bilimler, hataların çözülmesine katkı sağlar. Bu bilimler sayesinde kanıtların gerçek bir halde toplanması, tahlil edilmesi ve yargı süreçlerine sunulması mümkün olur. DNA tahlili, parmak izi tespiti, balistik incelemeler ve dijital isimli bilim teknikleri üzere formüller, hata olaylarını aydınlatmada ve hatalıların tespitinde kıymetli rol oynar.” diye konuştu.