İSPARK Otopark Ücretlerine Yüzde 18 Zam

İSPARK Otopark Ücretlerine Yüzde 18 Zam

İstanbul'da faaliyet gösteren İSPARK, şehir genelindeki çeşitli otoparklarda ücretlere yüzde 18'e varan zam uygulama kararı aldı. Saraçhane'deki belediye binasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında temmuz ayı toplantısının dördüncü oturumunu gerçekleştirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun onayıyla meclis, İSPARK’ın işlettiği otopark ücretlerine yüzde 60 ila 63 arasında değişen oranlarda zam yapılmasını içeren teklifi görüştü.

1 Saate Kadar Park Ücreti 33 Liraya Çıktı

Zam teklifi, Tarife Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu tarafından gözden geçirildikten sonra revize edildi. Bu doğrultuda, Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy, Şişli, Üsküdar, Ataşehir, Bakırköy, Beykoz, Bayrampaşa, Bahçelievler, Eyüpsultan, Güngören, Kartal, Kağıthane, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Zeytinburnu, Tuzla ve Ümraniye ilçelerinde bulunan kapalı katlı otoparklar, açık otoparklar ve yol kenarı otoparklarında araçlar için 1 saate kadar olan otopark ücreti, 28 liradan 33 liraya yükseltilmesi önerildi. 2 saate kadar olan ücretinin 36 liradan 42 liraya, 4 saate kadar olan ücretin 40 liradan 47 liraya, 8 saate kadar olan ücretin 56 liradan 65 liraya, 12 saate kadar olan ücretin 74 liradan 86 liraya, ve 24 saate kadar olan ücretin 110 liradan 130 liraya yükseltilmesi söz konusu ilçelerde, talep edildi.

Bazı İlçelerde 23 Lira

Teklifte, Adalar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sancaktepe, Silivri, Sultangazi, Sultanbeyli ve Şile ilçelerinde bulunan kapalı katlı otoparklar, açık otoparklar ve yol kenarı otoparklarında 1 saatlik park ücretinin mevcut olan 20 liradan 23 liraya yükseltilmesi gerektiği ifade edildi. Söz konusu ilçelerde, iki saate kadar olan otopark ücretinin 25 liradan 29 liraya, 4 saate kadar olan ücretin 32 liradan 37 liraya, 8 saate kadar olan ücretin 40 liradan 47 liraya, 12 saate kadar olan ücretin 62 liradan 72 liraya, ve 24 saate kadar olan ücretin ise 80 liradan 94 liraya yükseltilmesi talep edildi. Ayrıca, İSPARK taksi duraklarında araçların giriş çıkış ücretinin 8 liradan 9 liraya, 1 gün beklemenin ise 33 liradan 38 liraya yükseltilmesi istendi.

1 Ağustos 2023’ten İtibaren Geçerli Olacak

Zamlı tarifenin 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi talep edildi. Teklif dahilinde, Basın Kartı olan kişilerin, günlük 3 saat boyunca yol kenarı otoparklarından ücretsiz şekilde yararlanmalarına ek olarak, kapalı ve açık otoparklardan günlük 8 saat boyunca ücretsiz yararlanabilmeleri adına "görev nedeniyle kullandıkları özel araçlarını İSPARK AŞ sisteminde kaydetmeleri" koşulu değiştirilerek, "Basın kartlarını İSPARK görevlilerine ibraz etmeleri" şeklinde düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin de şehirdeki görevlerini yerine getirmek amacıyla kullandıkları araçları için "adlarına tescilli" ibaresi madde metninden çıkarıldı. Komisyonların görüşleri doğrultusunda yapılan oylama sonucunda, söz konusu madde meclis tarafından kabul edildi.

Haber Editörü