İstanbul'da metruk alanlar 'Yaşam Vadisi'ne dönüşüyor

İstanbul'da metruk alanlar 'Yaşam Vadisi'ne dönüşüyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ tarafından ıslah edilen ve Hayat Vadisi’ne dönüştürülen Çekmeköy’deki Serindere’de incelemelerde bulundu.

İSTANBUL (İGFA) - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin Çekmeköy’ün çehresini değiştiren çalışmalarını yerinde inceledi.

Çekmeköy’de, yağışlı havalarda sel ve taşkın sıkıntılarına neden olan Serindere’deki dere ıslahı ve alt yapı çalışmalarının geldiği noktayı basın mensupları ile birlikte deneyimleyen İmamoğlu, İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kahraman’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Göreve geldikleri andan itibaren, İstanbul'un kenara itilmiş sıkıntılarına dönük tahliller geliştirdiklerini belirten İmamoğlu, “Özellikle dere yatakları, vakit içerisinde metruk kaldıkça işgallere uğramış, yapılaşmalar artmış ve korunması gereken bu alanlar, ne yazık ki çok yıllar yıllar geçerek yerleşime açılmış. Alışılmış dereler korunmadığı takdirde, su yatakları korunmadığı takdirde, onların barajlara ulaşması, erişmesi engelleniyor. Etraf kirliliği başlıyor. Ve bugün tahminen de kuraklığın ağır yaşandığı ülkemizde, kentimizde, iklim değişikliği konusunda gerekeni yapmamış oluyoruz” dedi.

“İstanbul'un bu makus tarihini bilakis çevirmek istedik” diyen İmamoğlu, “Ben, buraya birinci geldiğim periyodu hatırlıyorum liderlerimiz, meclis üyesi arkadaşlarımız ve Çekmeköylü hemşerilerimizle. İSKİ'nin burada bir çalışma yapma mecburiyetinden bahsedilmişti. Bir de orada bir kısım kamulaştırma ve bunun üzere konularla ilgili konuşmuştuk. Olağan geçmişin birikmiş problemlerini bir anda çözmek mümkün olmuyor, lakin nitekim 4 yıldır buraya arkadaşlarım ağır bir emek verdiler. Bugün gelinen noktada, Rahmi Demir Kent Ormanı, tahminen de İstanbul'un en nitelikli, doğal, içinde oraya ters hiçbir şey olmayan, çok kimlikli, insanların gelip keyifle spor yaptıkları, yürüyüş yaptıkları, oksijen topladıkları bir alana dönüştü. Ve ilavesinde, hiç yoktan 83 bin metrekarelik dere ıslahının yanı sıra, bir hayat vadisini de bu kente katmış olduk. Arkadaşlarımın tekrar ihtimamlı çalışmasıyla 55 bin metrekarelik Muhsin Yazıcıoğlu Mesire Alanı’nın da buraya eklenmesiyle bir arada, 83 bin sayısı, çok yakın vakitte 140 bin metreye yakın bir alana ulaşacak. Rahmi Demir'le karşılıklı ve uzunlamasına, dere uzunluğu çok keyifli bir ömür vadisini Çekmeköylü hemşehrilerimle paylaşmış olacağız.” diye konuştu.

ŞEHRE 83 BİN METREKARELİK HAYAT VADİSİ KAZANDIRILDI

Projenin ikinci etabında ise, ıslah edilen Serindere’nin etrafı düzenlenerek Hayat Vadisi’ne dönüştürüldü.

Toplam 83 bin metrekarelik alanda; birçok aktivitenin yapılacağı meydanlar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, seyir terasları, piknik alanları, oyun parkları, spor alanları ile aktivitelerin yapılacağı hayat alanları yer alıyor. Serindere Hayat Vadisi Projesi kapsamında; 1.415 ağaç ve 180.694 çalı dikerek, toplam 40.000 metrekare yeşil alan oluşturuldu. Ayrıyeten proje alanı içerisinde 4 kilometre yürüyüş ve bisiklet parkuru, aktiflik meydanları, teleferikli çocuk oyun alanları, sokak oyunları ve idman parkları, küçük futbol alanı, bitki tüneli ve piknik alanları yer alıyor.