İstanbul'dan yakında Malabo'ya uçulacak

İstanbul'dan yakında Malabo'ya uçulacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sivil Havacılık konusunda, pandemi nedeniyle durdurulan İstanbul-Malabo seferlerinin artan taleple tekrar başlayacağını duyurdu.

ANKARA (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ekvator Ginesi Ulaştırma, Posta ve Yeni Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Bakanı Honorato Evita Oma’yı ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bakan Uraloğlu, görüşmelerde "Ufuk 2035" isimli ulusal kalkınma planı çerçevesinde iktisattaki çeşitliliğe yönelik bölümlerin, balıkçılık, turizm, tarım ve sanayi üzere alanlarda gelişmelerin, ulaştırma dalındaki ilerlemelerle paralellik gösterdiğini belirtti.

Ekvator Ginesi ile ekonomik ve ticari bağlantılarla ilgili olarak Bakan Uraloğlu, “Türk şirketlerinin Ekvator Ginesi'nde gerçekleştirdiği kıymetli projeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

"Ekonomik ve ticari bağlantıların geliştirilmesi bizim için büyük ehemmiyet arz ediyor" diyen Bakan Uraloğlu, "Malabo ve Bata limanları işletmeciliği ihalesini kazanan Albayrak Holding'in, öbür Türk firmaları için de ülkede yatırım yapma örneği teşkil etmesini umuyorum. Denizcilik konusunda, iki ülke ortasındaki ihracat ve ithalatın sağlanmasında kıymetli rol oynayan deniz nakliyatının geliştirilmesi çok değerli. İki ülke ortasında bir denizcilik muahedesi imzalanması için müzakerelere açık olduğumuzu söz etmek isterim”" dedi.

“İSTANBUL-MALABO SEFERLERİ EN KISA MÜDDETTE BAŞLAYACAK”

Sivil Havacılık konusunda, pandemi nedeniyle durdurulan İstanbul-Malabo seferlerinin artan taleple tekrar başlayacağını da söz eden Bakan Uraloğlu, "“İki ülke ortasında imzalanan Hava Ulaştırma Mutabakatı iç hukuk onay süreci sıkıntısız bir halde ilerliyor. Haberleşme konusunda, Ekvator Ginesi Posta Yönetimi ile PTT ortasındaki bağlantıların gelecekte yeni iş birlikleri ile zenginleştirileceğini temenni ediyorum. Ayrıyeten, taşınabilir operatör "Getesa" ile kurulan roaming mutabakatının sonlandırılmasından keder duyduğunu ve iki ülke operatörleri ortasındaki meselelerin giderilmesi için takviye talep ediyoruz”" diye konuştu.